Wprawdzie do świąt jeszcze daleko, ale to najlepsza pora, by zająć się odświeżaniem zastawy stołowej, którą „wyciągamy” na specjalne okazje, a taką są właśnie świąteczne spotkania. Potem, gdy przyjdzie „prawdziwa gorączka przygotowań” szkoda będzie na to czasu. Podpowiadamy jak wyczyścić sztućce domowymi sposobami.

Sztućce: czyszczenie domowe sposoby

Warto, zatem zrobić przegląd w szafkach czy szufladach, by się zorientować, w jakiej kondycji są, np. sztućce srebrne czy platerowane (powlekane warstwą srebra). Wiadomo, że często pokrywają się ciemnym nalotem, zwłaszcza te stare (po babci).

Sprawdź też:

jak czyścić srebro - domowe sposoby

jak czyścić kryształy - domowe sposoby

jak czyścić miedź - domowe sposoby

jak czyścić wiklinę - domowe sposoby

jak czyścić szybę w kominku - domowe sposoby

Niestety, takich sztućcy, czy zastawy stołowej nie należy wkładać nawet do najlepszej zmywarki, gdyż np. potrafi ona skutecznie zniszczyć warstwę srebra, oczywiście, jeżeli regularnie myje się je mechanicznie. Podpowiadamy jak postępować z różnego typu materiałami, używając domowych sposobów.

  • Sposób na ściemiałe sztućce

Ściemniałe sztućce oraz naczynia stołowe ze srebra i platerowane można wyczyścić domowym sposobem – płaski garnek wyłożyć folią aluminiową (włącznie z bokami), włożyć do niego pociemniałe rzeczy i zalać mocną zimną solanką (woda wymieszana z dużą ilością soli), następnie postawić na kuchni (płycie grzejnej), doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 10 min. Po tym czasie wyłączyć palnik (pole grzewcze), a po przestudzeniu wyjąć i wytrzeć sztućce do sucha.

  • Sposób na sztućce ze stali

Sztućce ze stali nierdzewnej – dla odświeżenia i ich idealnego wyczyszczenia dobrze jest włożyć na ok. 10 minut do gotujących się ziemniaków, a następnie wyjąć, opłukać i wypolerować miękką ściereczką. Tych ziemniaków nie musimy jeść, poświęćmy je i potraktujmy raczej, jako domowy środek czyszczący. Blask sztućcom przywrócicmy także skrapiając je octem i następnie dokładnie polerując, to częsty zabieg stosowany w restauracjach. Można też włożyć sztućce na kilka minut do szklanki z gorącą wodą i octem.

  • Czyścimy szkło i kryształy oraz mosiądź

Stare kryształy oraz szkło odzyskają swoją świetność, jeżeli umyjemy je w zimnej wodzie (nie w zmywarce!) z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie wypłuczemy również w zimnej wodzie z dodatkiem octu oraz soli kuchennej (proporcje to ok. szklanka octu oraz pół szklanki soli na 2 litry wody), potem naczynia trzeba osuszyć i wypolerować.

Natomiast przedmioty z mosiądzu doskonale czyści się sproszkowaną kredą wymieszaną z denaturatem.