Czym myć panele podłogowe? Czyszczenie, pielęgnacja, konserwacja paneli

 Czyszczenie paneli podłogowych

Fot. Thinkstockphotos.com

Zastanawiasz się, czym myć panele? Albo jakie są sposoby na odnawianie paneli podłogowych? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania i dowiesz się, jak dbać o panele laminowane i drewniane. Radzimy też, jakie są sposoby na porysowane panele.

W przypadku paneli podłogowych bardzo istotne jest regularne czyszczenie i odkurzanie. Pozbywamy się w ten sposób nie tylko kurzu, lecz także większych drobinek, w tym piasku naniesionego z zewnątrz (częsty problem zwłaszcza zimą). Drobinki piasku mogą bowiem porysować panele, a w rezultacie uszkodzić ich warstwę ochronną. Wtedy drewno zaczyna pęcznieć pod wpływem wilgoci wnikającej w jego strukturę, a podłoga zdecydowanie traci swój urok. Może być konieczna nawet renowacja podłogi czy całkowita jej wymiana!

Czym myć panele laminowane?

Mycie paneli nie jest trudne. Najlepiej do czyszczenia paneli używać zwilżonego mopa lub ścierki. Można kupić całe zestawy czyszczące do paneli podłogowych laminowanych ze specjalną szczotką i z kompletem płynów pielęgnacyjnych. Środki te mają także działanie antystatyczne i dzięki nim powierzchnia paneli nie będzie się elektryzować.

Pamiętaj: panele czyść dobrze wyżętym mopem (lub szmatką). Za duża ilość wody może bowiem mieć na nie zły wpływ.

Panele można myć również wodą z dodatkiem płynu do naczyń. W ten sposób na powierzchni nie zostanie tzw. film, w którym lubi gromadzić się kurz. Miłośnicy ekologicznych środków czystości powinni zaś wykorzystywać ocet - wystarczy dodać odrobinę do ciepłej wody. Niestety w mieszkaniu może się przez jakiś czas unosić nieprzyjemna woń octu, ale solidne wietrzenie szybko rozwiąże problem.

Nie przegap:

Ocet, czyli ekologiczne sprzątanie >>>

Soda oczyszczona - 10 pomysłów na zastosowanie w domu >>>

Zobacz, co polecamy:

Czym myć panele drewniane?

Panele drewniane warto pastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który nie tylko nadaje im połysk, ale i pogłębia kolor drewna. Najwięcej czasu zajmie pielęgnacja paneli wykończonych olejem lub woskiem. Co jakiś czas trzeba je odświeżać poprzez kolejne woskowanie. Jest jednak i dobra wiadomość. Każde kolejne woskowanie wzmacnia powierzchnię. Tworzy się na niej coraz mocniejsza powłoka uodparniająca posadzkę na zabrudzenia. Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który uszczelni połączenia.

Uwaga! Panele olejowane należy czyścić tylko na sucho.

Odnawianie paneli

Panele podłogowe drewniane można odnawiać, poddając ich powierzchnię cyklinowaniu. Niektórzy producenci uważają wręcz, że takie panele, których drewniana warstwa wierzchnia nie nadaje się do szlifowania, nie powinny w ogóle nazywać się drewnianymi. Zazwyczaj cyklinowanie ogranicza się do zmatowienia lub starcia warstwy lakieru. Czasem też szlifuje się warstwę wierzchnią drewna. Wycyklinowaną posadzkę trzeba ponownie polakierować lub wykończyć poprzez olejowanie lub woskowanie. Paneli, których drewniana powierzchnia ma mniej niż 3 mm grubości, nie da się w podobny sposób przywracać do dawnej świetności. Można co najwyżej delikatnie zmatowić lakier i ponownie pomalować podłogę z paneli.

Porysowane panele: jak temu zaradzić?

Porysowane panele laminowane niestety wymagają wymiany - nie da się w inny sposób pozbyć się rysy, można co najwyżej próbować ją zamaskować. Z kolei porysowane panele drewniane można potraktować specjalnym woskiem maskującym. W przypadku większych zarysowań konieczne będzie cyklinowanie. Warto jednak pamiętać, że nadają się do tego panele drewniane, których fornir (wierzchnia warstwa) ma grubość co najmniej 8 mm. Po cyklinowaniu posadzka straci bowiem ok. 2 mm grubości.

Cyklinowanie parkietu: poradnik WIDEO

Drewno, płytki i nie tylko: GALERIE ZDJĘĆ z pięknymi podłogami

Podłogi drewniane to wybór uniwersalny - pasują do każdego stylu wnętrza. Ale może myślisz o innym materiale? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

Ocena: 5
Tekst: Anna Okołowska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY