Co to jest boraks?

Boraks to minerał występujący w przyrodzie (należy do rodziny boranów). Jego inne, fachowe nazwy to tetraboran sodu lub czteroboran sodu. Główne złoża boraksu znajdują się na terenie Turcji i Kalifornii, przede wszystkim w w suchych korytach rzek. Ale dlaczego boraks to coś, co może nam się przydać w domu? Boraks jest solą rozpuszczalną w wodzie. Wielorakość jego zastosowań sprawiła, że od wieków (a odkryto go najprawdopodobniej ok. VIII w. n. e.) jest używany na skalę przemysłową. Stosuje się go m.in. w produkcji szkła i ceramiki, ale również w medycynie, produkcji żywności (jako konserwant) czy jako środek przeciwgrzybiczy.

..  Soda oczyszczona: zastosowanie w domu >>>

Boraks: zastosowanie w domu

Do czego służy boraks i jak wykorzystać go w domowych warunkach? Przede wszystkim to tani środek do sprzątania, który poradzi sobie z wieloma zadaniami. Oto, w jaki sposób możemy go używać:

  • Jako uniwersalną pastę do czyszczenia

Boraks trzeba zmieszać z wodą do uzyskania gęstej pasty. Następnie należy posmarować pastą zanieczyszczone miejsca (na przykład umywalkę lub wannę), a po 15 minutach spłukać gorącą wodą. To idealny sposób na wyszorowanie sanitariów.

  • Jako środek do czyszczenia toalet

Pół szklanki boraksu wsypujemy do toalety i pozostawiamy na godzinę, a później szorujemy muszlę i spłukujemy wodą. Toaleta nie tylko będzie czysta, lecz także odkażona.

  • Jako środek do dezynfekcji i czyszczenia lodówki oraz zamrażarki

Łyżkę stołową boraksu mieszamy z wodą, aby powstał rzadki płyn, którym umyjemy lodówkę i zamrażarkę. Później wycieramy ją dokładnie wilgotną ścierką, aby pozbyć się resztek preparatu.

  • Boraks do prania (jako proszek)

Ten prosty, ale skuteczny proszek do prania z powodzeniem zastąpi inne środki. Aby go przygotować, potrzebne będą dwie szklanki płatków mydlanych, jedna szklanka boraksu oraz jedna szklanka sody kalcynowej. Wymieszane składniki trzymamy w pojemniku, zużywając na każde pranie ok. 2-3 łyżek przygotowanego wcześniej proszku.

  • Jako środek do udrażniania rur

Pół szklanki boraksu wsypujemy do rury zlewu i wlewamy odrobinę wrzątku. Po 15 minutach przepłukujemy dużą ilością gorącej wody.

  • Boraks na karaluchy

Mieszamy łyżeczkę cukru pudru z łyżeczką boraksu. Mieszankę wysypujemy w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się insekty.

Boraks: zastosowanie w ogrodzie

Boraks świetnie radzi sobie nie tylko z domowymi porządkami. Możemy go również wykorzystać w ogródku! W jaki sposób?

  • Boraks na mrówki

Do garnka wlewamy pół szklanki wody i wsypujemy szklankę cukru, a następnie gotujemy całość. Po przestudzeniu dodajemy dwie łyżki boraksu i mieszamy – powinna z tego wyjść galaretowata masa, którą wykładamy na płaskie spodeczki (na przykład zakrętki od słoików). Stawiamy je w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Boraks na rybiki? Użyjcie dokładnie tej samej masy.

  • Boraks na osy

Boraks trzeba rozpuścić w wodzie w proporcjach 1 do 9. Roztwór przelewamy do pojemnika ze spryskiwaczem i rozpylamy w miejscach, gdzie pojawiają się osy. Uwaga! Nie próbujmy w ten sposób usuwać gniazda os – do takich zadań wzywamy specjalistów.

..  Jak zrobić ekologiczny proszek do prania? >>>

Boraks: gdzie kupić?

Boraks dostaniemy w drogeriach eko, w sklepach ekologicznych i na aukcjach internetowych. A jaka jest cena boraksu? To bardzo tani środek – za jeden kilogram zapłacimy od 7 do 10 zł.

Czy boraks jest toksyczny i niebezpieczny?

Wróćmy na chwilę do tego, o czym pisaliśmy we wstępie. Swego czasu firmy farmaceutyczne rozpisywały się na temat szkodliwości boraksu. Być może chodziło o fakt, że to tak tani składnik o wszechstronnym zastosowaniu, którzy konsumenci docenili, a firmy obawiały się konkurencji. Tymczasem boraks jest mniej toksyczny od soli kuchennej i używany w odpowiedni sposób (tak jak każda inna substancja) w żaden sposób nie zagraża naszemu życiu i zdrowiu.