Pomysłów na wykończenie ściany w przedpokoju jest sporo. Pamiętajmy, że kolory i faktury ścian w przedpokoju powinny pasować do wystroju całego wnętrza. Wybraliśmy 13 zdjęć z pomysłami na ładny wystrój przedpokoju i ciekawą dekorację ściany. Charakter i wystrój przedpokoju powinien być zgodny ze stylem i wielkością całego mieszkania. Zawsze jednak decyduje o pierwszym wrażeniu. Nawet mały przedpokój nie musi być ciemny ani nudny. Nie musi też służyć tylko do komunikacji. Kiedy będzie dobrze urządzony, ciekawie wykończony i oświetlony, chętnie się w nim zatrzymamy. Świetny efekt daje odmienne potraktowanie ścian w przedpokoju, dlatego warto zadbać o ciekawe materiały wykończeniowe, takie jak okładziny, panele, drewno, czy tapety.

Ściana w przedpokoju: okładzina ścienna

Ścianę przedpokoju może pokrywać okładzina drewnopodobna, która nie tylko ją chroni, ale też dekoruje i tworzy ciekawy wystrój przedpokoju. Okładziny na ścianę mogą przypominać linoleum lub panele. Takie wykończenie ścian jest tańszą alternatywą dla płytek czy drewna.

Ściana w przedpokoju: tapeta

Tapeta na ścianie w przedpokoju wygląda bardzo dekoracyjnie. Najlepiej, aby w przedpokoju była to tapeta winylowa, zmywalna. Jest odporna na ścieranie i wilgoć, dobrze zabezpieczy ścianę przedpokoju narażoną na zarysowania, kontakt z mokrą sierścią psa czy brudnymi rączkami dzieci wracających ze spaceru. Wzór tapety warto dopasować do stylu mieszkania i wystroju przedpokoju.

Farba: malujemy ściany w przedpkoju

Farba to najprostszy sposób wykończenia ściany w przedpokoju. Jeżeli chcesz poprzestać na pomalowaniu ściany w przedpokoju, zainwestuj w dobrą farbę. Polecamy np. farbę o właściwościach hydrofobowych, która tworzy powłoki nie tylko odporne na ścieranie, ale też nie wchłaniające płynów, dzięki czemu na ścianach nie pozostają trwałe plamy.

Wystrój przedpokoju: rady architekta wnętrz

Ożywianie wystroju przedpokoju - Katarzyna Baumiller, Agnieszka Kossowska. Architektki proponują trening wyobraźni przed generalnym remontem przedpokoju. Przedpokoje - niechciane i zwykle nieuważnie traktowane, a niezbędne. Jak ożywić wystrój przedpokoju, by mimo niekorzystnych rozmiarów był przyjazny i ładny? Przestrzenie komunikacyjne w naszych mieszkania są często zaniedbane. Część wejściowa, czyli przedpokój, choć tak ważna, bywa zagracona i ciemna. W przypadku przedpokoju o trudnych kształtach i tylko komunikacyjnej funkcji kluczowym zagadnieniem jest dobre rozplanowanie oświetlenia. Wiele można zmienić w wystroju przedpokoju, stosując zasadę: zamiast jednego mocnego punktu świetlnego – wiele słabszych. Odpowiednio rozmieszczone lampy mogą oświetlać ważne dla funkcji miejsca, takie jak wejścia do poszczególnych pomieszczeń, bądź odgrywać tylko rolę ozdobną. Za pomocą światła długi przedpokój nabierze rytmu, dzieląc go na odcinki. Wystarczy rozmieścić punktowe źródła światła w powtarzalnych odległościach na suficie lub ścianach. Pustą ścianę w przedpokoju ożywią także podświetlone wnęki. Rytm oświetlenia i otworów w ścianie pomoże złamać monotonię długiej płaszczyzny. Tańszym i prostszym w wykonaniu rozwiązaniem jest pokrycie ścian przedpokoju tapetą ze zrytmizowanym wzorem, na przykład w pionowe pasy. Oświetlenie w formie niewielkich, estetycznie neutralnych reflektorków można instalować na suficie, tak by nie psuć graficznego wzoru ściany, lub dobrać odpowiednie kinkiety i umieścić je bezpośrednio na tapecie. Innym sposobem potraktowania długiego przedpokoju jest pójście za kształtem pomieszczenia. Cecha, którą umiejętnie podkreślimy, przestaje przeszkadzać, a nawet może się okazać zaletą. Kształt wąskiego przedpokoju możemy wydobyć na przykład długą lampą podsufitową. Inny sposób: wzdłuż pustej ściany w przedpokoju można umieścić długą donicę z kwiatami. Takie rozwiązania podkreślą kierunek korytarza i naprowadzą nas na jego zakończenie. A zakończenie, jako cel, powinno być zaakcentowane – osiowo usytuowanymi drzwiami, atrakcyjnym meblem, obrazem... Światło również jest obowiązkowe – naturalne, wpadające przez przeszklone drzwi ostatniego pomieszczenia, lub sztuczne, umieszczone osiowo na zamykającej widok ścianie i oświetlające ozdobny element.