Ostatnimi czasy coraz większą wagę przywiązujemy do wyglądu i estetyki schodów w mieszkaniu. Od czasu, kiedy przestały one pełnić jedynie funkcję użytkową, zwracamy większą uwagę na materiały, z jakich je wykonano, na rodzaj balustrad czy kształt stopni. Całość ma tworzyć efektowny element aranżacji wnętrza, będący jednocześnie niezwykle praktycznym, ale także estetycznym rozwiązaniem.

Schody we wnętrzu: funkcja praktyczna i estetyczna

Kształt schodów we wnętrzu ma niemały wpływ na estetykę całej przestrzeni. Dlatego przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na wielkość, układ funkcjonalny pomieszczenia oraz rolę, jaką przypiszemy schodom wewnętrznym. Najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie schodów do wnętrza, pozwalają nam na dowolną kombinację wykończeniową. Zaczynając od wyboru materiału, z którego schody są wykonane, przez ich kształt, aż po wybór odpowiednich poręczy i balustrad. Jednym z najchętniej wykorzystywanych rozwiązań jest łączenie w jednym modelu różnych materiałów wykończeniowych. Jeśli zdecydujemy się na schody z drewna, wówczas warto wybrać drewno o dużej twardości. Tutaj, najlepiej sprawdzi się dąb, jesion, albo buk. Chętnie wykorzystywanym materiałem do produkcji schodów jest także kamień, granit czy marmur. Ich chłodny charakter doskonale podkreślą balustrady wykonane ze stali nierdzewnej. Coraz popularniejsze stają się schody szklane, które wydają się idealnym rozwiązaniem w minimalistycznych przestrzeniach.

Schody we wnętrzu dopasowane do stylu przestrzeni

Pamiętajmy, że rodzaj schodów oraz ich wykończenie powinno być ściśle dopasowane do charakteru i stylistyki wnętrza. W zależności od urządzanej przestrzeni, schody mogą przybrać formę klasyczną lub nieco bardziej designerską. Urządzając wnętrze utrzymane w stylu nowoczesnym, możemy zdecydować się na stopnie wykonane ze szkła albo blachy nierdzewnej. To w połączeniu z drewnianymi elementami nada całości niezwykle nowoczesny i szykowny wyraz. Dobrym pomysłem będzie także dopełnieniem ich prostymi metalowymi balustradami, co w efekcie sprawi wrażenie nawiązania do stylistyki industrialnej. Największą zaletą schodów wykonanych ze szkła jej ich wizualna lekkość i przejrzystość. Ten rodzaj schodów idealnie sprawdzi się nawet w ciemnych wnętrzach, ponieważ nie zabierze im tak cennego światła. We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, najlepiej zaprezentują się schody wylewane, obłożone drewnem i dopełnione dekoracyjną balustradą.