Schody powinny się znajdować w strefie komunikacyjnej, czyli w holu albo korytarzu. Mogą się znaleźć w salonie, ale jedynie w mieszkaniach dwupoziomowych i małych domach.

Schody: w zgodzie z funkcją

We współczesnych domach to parter jest najważniejszy, a na piętrze lub poddaszu są sypialnie i łazienki. Ogromne, wyeksponowane schody w domu jednorodzinnym stoją w sprzeczności ze swoją funkcją – służą przecież na co dzień tylko kilku domownikom i prowadzą do prywatnych pomieszczeń. Zachowajmy jednak właściwe proporcje.

Schody: sposób wykończenia

Wybierając materiały i sposób wykończenia, warto uwzględnić to, z której strony będą oglądane najczęściej i na jakim tle zostaną wyeksponowane. W schodach, na które patrzymy na wprost, nie widać boku biegu z jego charakterystycznym schodkowym rytmem. Warto więc wyróżnić stopnie, na przykład przez wyraźne cofnięcie podstopnicy (czyli pionowego odcinka stopnia) i wyeksponowanie noska. Ciekawy efekt daje też zróżnicowanie kolorów stopnia i podstopnicy.

W schodach oglądanych głównie z boku możemy mocno zaznaczyć łamaną linię stopni. Daje to geometryczny efekt i pasuje do wnętrz nowoczesnych, w których królują linie i kąty proste.

Bok otwartego biegu schodów może być też zakryty ścianką, której  ukształtowanie daje bogate możliwości ciekawych rozwiązań dopasowanych do charakteru wnętrza.

Schody usytuowane na wprost na tle okna są słabo widoczne – światło dzienne jest na tyle intensywne, że widzimy tylko ich zarysy. Jeżeli widok za oknem jest urozmaicony, wszystko to razem z prętami balustrady tworzy bałagan kresek, krawędzi, świateł i cieni. Bezpieczniej, gdy schody biegną wzdłuż przeszklonej ściany – wtedy są dobrze oświetlone i ciekawie wyglądają.

Schody: drewniane lub żelbetowe

Żelbetowe powstają na etapie prac konstrukcyjnych i są wykonywane w stanie surowym. To schody masywne, stabilne, ogniotrwałe, godne polecenia jako standardowe rozwiązanie. Można je wykończyć później.

Drewniane, budowane przez stolarza, lub metalowe są przede wszystkim lżejsze. Ładnie wykończone mogą stanowić element dekoracji wnętrza.
Szkoła Wykańczania Domu, 11/2012