Remont przedpokoju. Odnawiamy przedpokój na wiosnę

Przedpokój idealny powinien wywoływać efekt „wow”. Jeśli planujesz remontu przedpokoju, sprawdź jakie wybrać materiał na podłogi i ściany w przedpokoju, jak ładnie zaaranżować przestrzeń. Odnawiamy przedpokój: pomysły, porady, ceny usług.

pomysłowa zabudowa w przedpokoju
przedpokój meble
przedpokój Elfa szafa zdjęcia
przedpokój meble regały
przedpokój wieszaki

Przedpokój często jest zaniedbywany dekoracyjnie. Podczas urządzania przedpokoju koncentrujemy się na tym, by znalazły się w nim sprzęty do przechowywania, a zapominamy o ozdobach. Tymczasem warto połączyć oba aspekty w aranżacji przedpokoju – wstawić meble do przedpokoju nawiązujące klimatem do salonowych, ładnie podkreślić ściany, np. wyróżnić je grafiką. Zanim zaczniesz remont przedpokoju zastanów się nad klikoma elementami i wykonaj podstawowe czynności, które pozwolą określić zakres prac związanych z odnawianiem przedpokoju.

Remont przedpokoju: kolejność prac

Planując remont przedpokoju najpierw zmierz dokładnie pomieszczenie. Dzięki temu dowiesz się m.in., jaką maksymalną głębokość może mieć szafka na buty lub jak duże płytki wybrać, by pasowały rozmiarem do szerokości podłogi w przedpokoju (bez konieczności ich przycinania). Spójrz z innej perspektywy na swój przedpokój. Może podczas remontu wystarczy przesunąć o 40 cm otwór drzwiowy, by w przedpokoju zmieściła się głębsza szafa albo regał na książki… Ustal cele, jakie chcesz osiągnać remontując przedpokoju. Zastanów się, co powinno się znaleźć w twoim przedpokoju. Do czego przedpokój ma ci służyć? Chcesz w nim przechowywać tylko sezonowe ubrania i buty, bo bardziej zależy ci na wygodnym siedzisku, lustrze, komodzie z lampką?

Sprawdź: jak zrobić siedzisko - porada architekta >>>

A może wolisz trzymać w przedpokoju odzież całoroczną, walizki, artykuły gospodarcze? W drugim przypadku niezbędna będzie pojemna szafa w przedpokoju, warto też rozważyć zabudowę wnęk. Remont i planowany zakres prac dostosuj do warunków swoejgo przedpokoju. Staraj się nie zagracić przedpokoju. Pamiętaj, że nie możesz się przez niego przeciskać. Potrzebujesz w przedpokoju ok. 100 cm na swobodne przejście. Jeśli przedpokój jest mały, ciasny, wybierz meble i akcesoria typu 3 w 1, np. siedzisko ze schowkiem na buty oraz wieszakiem na kurtki. Wybierz dobrą jakość materiałów wykończeniowych podczas odnawiania przedpokoju. W przedpokoju łatwo o zniszczenia. Naniesiony z zewnątrz piasek może porysować podłogę, a rower lub wózek dziecięcy – ubrudzić czy nawet uszkodzić ścianę. Kupując farbę i materiał na posadzkę w przedpokoju, zwróć uwagę, czy nadają się do holu. Powinny być odporne na zniszczenia, wilgoć i niekłopotliwe w pielęgnacji. Postaw sprawę jasno. Remont przedpokoju to dobra okazja do rozplanowania nowego oświetlenia, np. wpuszczenia lampek w podwieszany sufit, czy montażu kinkietu przy lustrze.

Remont przedpokoju warto zacząć od rozmieszczenia punktów świetlnych i kontaktów. W dobrze urządzonym przedpokoju kable lamp stojących ukryte są za szafkami, a przewody zasilające kinkiety – w ścianach. A co z osprzętem? W większym przedpokoju sprawdzą się włączniki schodowe (polecane do montażu np. na początku i końcu korytarza). W ciemnym – podświetlane.

Remont przedpokoju ceny: ile kosztuje robocizna

Remont przedpokoju trzeba również oszacować budżetowo, oprócz kosztów samych materiałów, należy też doliczyć koszty usług, prac remontowych. Prezentujemy orientacyjne ceny usług remontowych.

Usługi ELEKTRYCZNE ceny:

 • przeróbki elektryczne 55–85 zł;
 • wykonanie punktu elektrycznego 70 zł;
 • montaż osprzętu 10 zł/szt.;
 • montaż oświetleń 35–80 zł/szt.
 • Usługi GIPSOWE:
 • montaż sufitu z płyty g-k 55–65 zł/m²;
 • budowa ścianki z płyty g-k 65–85 zł/m²;
 • trzykrotne wygładzanie ścian i sufitów 25 zł/ m²

Usługi POSADZKARSKIE ceny:

 • skuwanie płytek 25 zł/m²;
 • układanie podłogi z gresu 75–95 zł/ m²,
 • układanie paneli 30 zł/m²;
 • układanie parkietu 35 zł/m²;
 • montaż listew przypodłogowych 10 zł/m.b.

Usługi MALARSKIE ceny:

 • zmywanie ścian i sufitów 7 zł/m²;
 • gruntowanie 5 zł/m²,
 • wygładzanie trzykrotne 25 zł/m²;
 • malowanie dwukrotne w jednym kolorze 10 zł/m²

Remont przedpokoju: zmiana podłogi

Planujesz podczas remontu przedpokoju, zmianę podłogi? Jak powinna być podłoga w przedpokoju? Wytrzymała i łatwa w pielęgnacji – właśnie taka powinna być posadzka w przedpokoju. Spośród płytek radzimy wybrać te z klasą ścieralności 4–5 oraz z powłoką antypoślizgową R9. Odporne na ścieranie panele laminowane rozpoznasz po oznaczeniach AC4 i AC5. Idealnie, jeśli panele, które chcesz mieć w przedpokoju byłyby przy okazji wodoszczelne. Lubisz drewno? Rozejrzyj się za gatunkami twardymi (według skali Brinella). Godne uwagi są jatobe, sukupira, merbau, bambus, wenge, orzech, dąb. Bez względu na rodzaj posadzki zwróć uwagę na jej grubość. Podłoga po montażu, wraz z warstwą podkładową, musi znajdować się na jednej linii z sąsiadującą posadzką np. w pokoju dziennym.

Panele w przedpokoju - ich dużą zaletą jest szybkość i łatwość montażu (najczęściej bezklejowy, na pióro-wpust). Zanim położysz panele, odczekaj 24–48 godzin, by dostosowały się do warunków panujących w domu (temperatury, wilgotności). W jakim kierunku powinny biec? Prostopadle do drzwi wejściowych, jeśli przedpokój ma się wydawać dłuższy. Równolegle, jeśli chcesz by twój przedpokoju miał być optycznie szerszy. Chcesz, by łączenia były mało widoczne? Zamontuj deski „wzdłuż światła” wpadającego przez okno lub drzwi. Do przedpokoju nadają się też panele winylowe. Są bardziej elastyczne niż laminat, odporne na wilgoć, uderzenia i ciche.

Płytki w przedpokoju - powinny być gładkie, by w zagłębieniach nie gromadził się brud i kurz. Połącz je fugą dobrej jakości, odporną na wilgoć i wykruszenia. Spoinowanie zrób na sam koniec – gdy opadnie pył remontowy, który lubi wnikać w fugę.

Drewno na podłodze w przedpokoju - może być lite lub klejone. Jeśli nie chcesz, by jego wierzchnia warstwa szybko uległa zarysowaniom, kup na podłogę w przedpokoju deski utwardzone lakierem (niektóre produkty mają nawet 7 warstw). Przy wejściu połóż ochronną matę. Zwróć uwagę na połączenie posadzki ze ścianą. Nie zapomnij o listwach przypodłogowych.

Remont przedpokoju: robimy szafy i schowki w przedpokoju

Wiadomo, że przedpokój to miejsce, w którym przechowujemy różne rzeczy. Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju jest szafa we wnęce. Szafa na miarę nie potrzebuje korpusu. O wiele szybciej będzie pomalować wnękę, a podłogę wyłożyć tą samą posadzką co w holu. Fronty lepiej zamontować przesuwne (zwłaszcza gdy obok znajdują się drzwi wejściowe – zapobiegną zderzaniu się skrzydeł). Zamiast zamkniętej szafki możesz się zdecydować na odkryte półki z wieszakami w przedpokoju, a dla chętnych dobrym rozwiązaniem będzie też siedzisko w dolnej części regału.

Remont przedpokoju: ściany

Podczas remontu przedpokoju najczęściej odnawiamy ściany. Jest kilka sposobów na to, by uchronić ściany przed zabrudzeniem. Dobrym pomysłem jest montaż na ścianie drewnianego panelu czy tkaniny - co skutecznie zabezpieczy ścianę przed ubrudzeniem. Przy okazji wprowadzisz do aranżacji przedpokoju element ulubionego stylu, np. skandynawskiego (białe drewno), glamour (aksamit), eko (płyta OSB).

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Marcin Czechowicz, materiały prasowe, Maciej Stępiński

POLECANE ARTYKUŁY