Przedpokój otwarty na salon: jak go urządzić? Inspiracje wnętrzarskie

2018-05-23 12:09

Mały i wąski przedpokój trudno efektownie urządzić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest otwarcie go na salon. Optycznie powiększamy strefę dzienną, łatwiej też zadbamy o ład przestrzenny. A jak zaplanować przedpokój otwarty? Sprawdź w naszym poradniku.

Spis treści

  1. Przedpokój otwarty z podziałem optycznym
  2. Strefa dzienna bez podziału
  3. Przedpokój pół otwarty, pół zamknięty
  4. Jak łączyć posadzki?
  5. Jak urządzić przedpokój? GALERIE ZDJĘĆ

Najpierw musimy się zastanowić, czy przedpokój chcemy „otworzyć” całkowicie, czy tylko częściowo. Kluczowe są triki optyczne, zwłaszcza związane z posadzkami.

Przedpokój otwarty z podziałem optycznym

Jeśli chcesz wyodrębnić otwartą strefę wejścia, łatwo to zrobisz za pomocą trików. Skutecznym sposobem jest zróżnicowanie posadzek w sąsiadujących strefach. Przy wejściu możesz na przykład ułożyć grafitowy polerowany gres, a w salonie jasny parkiet przemysłowy. Szlachetny kontrast czytelnie zaznaczy granicę obu przestrzeni.

..  Wąski przedpokój – jak z tego wybrnąć? Porady i inspiracje >>>

Strefa dzienna bez podziału

Jeśli mieszkanie jest na tyle małe, że ma być jedną otwartą przestrzenią, wyodrębnienie z niej przedpokoju zgubiłoby wrażenie większego metrażu, niż jest w rzeczywistości. Dlatego na podłodze przy wejściu można położyć takie same płytki gresowe jak np. w części kuchennej, a ściany pomalować na identyczny kolor – przynajmniej większość z nich. Jedną w salonie warto wyróżnić inną barwą. W tym sezonie modne są ciemne kolory ścian, takie jak granat, butelkowa zieleń, szmaragd, antracyt czy bordo.

..  Co na ściany w przedpokoju? Znamy dobre odpowiedzi >>>

Przedpokój pół otwarty, pół zamknięty

Po usunięciu drzwi oraz fragmentu ściany między przedpokojem a salonem powstanie prześwit od podłogi do sufitu. W ten sposób ciekawie (ale nie całkowicie) otworzymy małą przestrzeń przedpokoju. Jednocześnie można śmiało zachować podział na strefy, wyróżnione za pomocą innych posadzek. W przedpokoju mogą to być płytki gresowe, a w salonie drewniany parkiet. Warto dodatkowo postawić na kontrast barwny między jasnymi a ciemnymi kolorami (jasny gres, ciemne drewno egzotyczne), wtedy będzie po prostu ciekawiej i bardziej dynamicznie.

Warto pamiętać: polecamy prosty zabieg na dodatkowe powiększenie przestrzeni, czyli taflę lustra w megarozmiarze.

Remont przedpokoju

Autor: mat. pras. Tarkett

Płytki podłogowe karo

Posadzka nie do zdarcia – co do przedpokoju?

Do tej intensywnie użytkowanej części mieszkania wybierz twardą, odporną na ścieranie i wilgoć oraz łatwą do utrzymania w czystości.

Płytki. Kup te o wysokiej wytrzymałości na ścieranie (klasa ścieralności 4-5). Koniecznie przeciwpoślizgowe (R9). Do najtwardszych i odpornych na uszkodzenia należą gresowe.

Drewno. Do przedpokoju nadają się tylko twarde gatunki, m.in.: dąb, iroko, tek, doussie, merbau, jatoba, bambus skręcany. Taką posadzkę należy często zamiatać i konserwować.

Panele. Sprawdzą się te o wyższej klasie ścieralności (AC4, AC5), z wodoodporną płytą nośną i impregnowanymi krawędziami (oznaczenie Aqua protect).

Jak łączyć posadzki?

Na jednym poziomie. Ewentualne różnice grubości okładzin (np. płytek i parkietu) wyrównasz zaprawą podkładową. Jeśli utrzymanie poziomu jest niemożliwe, a różnica nie przekracza 2 cm, zamontuj pochyłą listwę maskującą spadek. Przy większej wysokości (4-10 cm) konieczny będzie próg.

Z dylatacją. Posadzka drewniana rozszerza się i kurczy przy zmianach temperatury i wilgotności powietrza. Żeby nie zniszczyła np. sąsiadujących płytek, zostaw na linii łączenia 2-3-milimetrową szczelinę. Umieszcza się w niej listwę dylatacyjną albo wypełnia ją elastycznym materiałem – najczęściej korkiem.

Jak urządzić przedpokój? GALERIE ZDJĘĆ

Nawet mały przedpokój może być i piękny, i praktyczny. Jak to osiągnąć? Odpowiedzi znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.