Projekt przedpokoju: która podłoga w przedpokoju okaże się najlepsza? Czy taka istnieje? Zdjęcia!

Dobry projekt przedpokoju to też podłoga. Jaka powinna być podłoga w przedpokoju? Ładna czy przede wszystkim odporna na zabrudzenia? Podłoga w przedpokoju  może pogodzić obie te potrzeby: estetyki i funkcji. Zobaczcie zdjęcia podłóg w przedpokoju w stylu nowoczesnym, retro i glamour.

Szachownica na podłodze w przedpokoju
Parkiet i gres na podłodze w przedpokoju
Bawełniane dywaniki na podłodze w przedpokoju
Mata z juty na podłodze w przedpokoju
Wylewka z żywicy na podłodze w przedpokoju

Przedpokój, jak wiemy, jest wynalazkiem angielskim. Tamtejszy klimat powoduje, że potrzebne jest w domu miejsce, przy wejściu, gdzie możemy zostawić mokre buty, płaszcz lub parasolkę. Dlatego tak istotną rzeczą w projekcie przedpokoju stała się podłoga w przedpokoju.  Powinna ona godzić dwie potrzeby: piękna i wygody. Co nam po najpiękniejszej i najdroższej białej podłodze w przedpokoju na której widać nawet najmniejszą plamkę? Albo staniemy się niewolnikiem takiej podłogi i szybko ją znienawidzimy albo będzie ciągle „taka sobie”.  Dlatego robiąc projekt przedpokoju warto rozważyć wszystkie za i przeciw, wziąć pod uwagę tryb życia i dobrać odpowiednią dla nas.

Twarda i odporna podłoga w przedpokoju

Twarda i odporna podłoga w przedpokoju przyda się w domu lub w mieszkaniu na parterze, czyli tu gdzie bezpośrednio wchodzimy z dworu i istnieje duże prawdopodobieństwo naniesienia błota i wody. Posadzki twarde to przede wszystkim gres i kamień. Teraz doszły jeszcze modne ostatnio wylewki betonowe (twarde) i z żywicy epoksydowej (mniej twarde ale odporne na wilgoć). Wylewki sprawdzają się w mieszkaniach w stylu nowoczesnym i loftowym. Podłoga w przedpokoju odporna na ścieranie przydaje się także wtedy kiedy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami czworonogów. Po spacerze, w deszczowy dzień, pies spokojnie sobie wyschnie, a podłoga w przedpokoju będzie bezpieczna. Jeszcze jedną istotną sprawą dotyczącą podłogi w przedpokoju jest kolor i wzór. Sprawdzą tu się wszelkie melanże i drobne wzory maskujące plamy z wody, w odcieniach lubianej szarości i beży.

Drewniana podłoga w przedpokoju

Na drewnianą podłogę w przedpokoju mogą sobie pozwolić właściciele mieszkań w blokach, do których nie wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz. Większość niechcianych zabrudzeń, czy śnieg zostawiamy po drodze na wyższe kondygnacje. Dobrym i eleganckim pomysłem służącym ochronie strefy wejściowej – piach jest największym wrogiem lakieru na parkiecie – jest położenie maty z juty, trawy morskiej lub innego twardego i odpornego materiału naturalnego, w kolorze zbliżonym do parkietu. Zaletą parkietu w przedpokoju jest jeszcze to, że unikamy podziału posadzek, a to z kolei powiększa optycznie przestrzeń, szczególnie w niewielkich mieszkaniach.

A może połączyć dwa materiały na podłodze w przedpokoju?

Jest jeszcze jeden pomysł na podłogę w przedpokoju. Można połączyć drewno z gresem lub kamieniem, który znajdzie się dokładnie w miejscu wejścia do domu, otoczony dookoła parkietem. Wtedy taki kamień czy gres wygląda jak dywan w przedpokoju. Trzeba tylko uważać myjąc podłogę, ponieważ kamień i drewno wymagają innej chemii.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski, Artur Chmielewski, Radosław Wojnar, Marcin Czechowicz, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY