Miejsce do pracy w domu: minimalizm i prostota sprzymierzeńcami miejsca do pracy w domu

2015-03-13 15:50

Miejsce do pracy w przestrzeni domowej to temat drażliwy i trudny do zorganizowania w sposób wygodny dla wszystkich domowników. Zainspiruj się projektem miejsca do pracy za drzwiami przesuwnymi w prawdziwym wnętrzu, gdzie minimalizm i prostota stały się motywem przewodnim miejsca do pracy skrojonym na miarę wszystkich domowników!

Prosty kącik do pracy w domu
Autor: Mariusz Bykowski Elementem dekoracyjnym wyróżniającym miejsce do pracy w domu, jest oryginalna tapeta (Cole & Son), której motyw "odbijanych wzorów" pojawia się w różnych pomieszczeniach całego domu - choć w każdym z nich w innym odcieniu. GDZIE KUPIĆ: poduszka na stoliku - BoConcept; poduszka na krześle - BM Housing.

Spis treści

  1. Miejsce do pracy w domu: proste rozwiązania
  2. Miejsce do pracy w domu: triki

Otwarta przestrzeń domu w tym przypadku wcale nie kłóci się z bardziej skrytą częścią do pracy czy nauki. Jak pokazuje projekt klarownie zorganizowanej przestrzeni z miejscem do pracy w domu, można pogodzić umiłowanie przestrzeni z miejscem, w którym łatwiej się skupić i chwilę popracować. Zaś obie przestrzenie wzajemnie sobie nie przeszkadzają.

Miejsce do pracy w domu: proste rozwiązania

Miejsce do pracy w domu na prezentowanym przykładzie z prawdziwego wnętrza, stworzono za pomocą bardzo prostych elementów i intuicyjnych rozwiązań. W roli praktycznego biurka występuje przyścienny blat z białego MDF-u. Brak nóżek i dolnych szafek sprawił, że przestrzeń blatu wydaje się lekka i bardzo nowoczesna. Prosta, biała zabudowa ścienna, stworzona na przemian z modułów zamkniętych i otwartych, umieszczona ponad przestrzenią blatu oraz wzdłuż ściany po prawej stronie biurka, stała się funkcjonalnym i jednocześnie bardzo dyskretnym miejscem przechowywania domowych dokumentów, rachunków czy prasy. Biała zabudowa koresponduje także z detalicznym wykończeniem wnętrza - wysokimi, drewnianymi listwami przypodłogowymi i stiukowymi listwami przysufitowymi. Te drobne elementy, wbrew pozorom perfekcyjnie spinają całość aranżacji. Jednak to ani sprytne meble ani detaliczne wykończenie grają pierwsze skrzypce w prezentowanej aranżacji miejsca do pracy w domu. Główną rolę dekoracyjną tego wnętrza gra umieszczona na całej przestrzeni ściany niebiesko-biała tapeta w ciekawy, lekko "niedomalowany" wzór. Dzięki temu, że jest umieszczona na całej przestrzeni ściany w kąciku do pracy, optycznie podwyższa przestrzeń i aranżuje strefę zarówno nad jak i pod blatem. Ciekawie przeziera bowiem jako tło wybranych kubików białej, górnej zabudowy. Dodatkowo błękitnawy odcień tapety wpływa kojąco na układ nerwowy, co sprzyja skupieniu przy pracy w domu. Dodatki w strefie pracy w domu zostały ujednolicone do klasycznej czerni (krzesło biurowe i lampka na wysięgniku) oraz ograniczone do minimum. Chcąc oddzielić "strefę pracy" od regularnej przestrzeni życia rodzinnego, miejsce do pracy z biurkiem i praktyczną zabudową oddzielono od reszty mieszkania subtelną ścianką z białymi drzwiami przesuwnymi. Dzięki temu nawet jeśli domownicy są w komplecie, bezpośrednio nie wpływają na komfort pracy w domu.

Miejsce do pracy w domu: triki

Planując miejsce do pracy w domu zawsze warto, o ile jest taka możliwość, ulokować biurko lub blat bezpośrednio w świetle okna. Jeśli nie mamy takiej możliwości, a biurko stanąć musi bokiem do okna, pamiętajmy o zasadzie nie zasłaniania sobie ręką światła (biurko osób praworęcznych powinno byś zwrócone lewym bokiem do okna, a osób leworęcznych - odpowiednio prawym). Jeśli nasze miejsce do pracy zakłada pisanie ręczne, warto wyposażyć się w podkładkę bądź element blatu ze skóry. Wówczas komfort ręcznego pisania zdecydowanie się podwyższa. A i powrót do sztuki epistolograficznej zdaję się być dzięki temu łatwiejszy.

Oryginalna tapeta w miejscu do pracy w domu
Autor: Mariusz Bykowski GDZIE KUPIĆ: tapeta Cole & Son.