Architekt radzi, jak powiększyć przedpokój. Sprytne sposoby na mały przedpokój

2023-09-08 17:38

Mogłoby się wydawać, że mały przedpokój to przestrzeń trudna i wymagająca w aranżacji. Wystarczy jednak użyć odpowiednich kolorów i dodatków, by optycznie powiększyć i rozjaśnić niewielką przestrzeń. Jak zrobić to najlepiej, zapytaliśmy architektki wnętrz – Adę Skwirę i Małgorzatę Liebhart z pracowni WZ Studio.

Spis treści

  1. Mały przedpokój: kolory
  2. Tapety do przedpokoju
  3. Jaka podłoga do małego pokoju jest najlepsza?
  4. Jak powiększyć optycznie mały przedpokój? Zainwestuj w lustro!
  5. Jak urządzić mały przedpokój? Kilka wskazówek
  6. GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz, jak urządzić przedpokój 

Zanim zabierzemy się za urządzanie małego przedpokoju, musimy dobrze się zastanowić, na uzyskaniu jakiego efektu w domowym korytarzu nam zależy. 

- Najważniejszym założeniem projektowym w każdej strefie mieszkania to funkcja. To właśnie od niej należy rozpocząć planowanie określonego miejsca. Na samym początku należy zadać sobie pytania o stronę praktyczną np. Czy na podłodze będą stać buty, czy będą schowane? Czy ma znaleźć się tam lustro pokazujące całą sylwetkę? Czy potrzebujemy siedziska na złożenie butów? Czy potrzebujemy dużej szafy i co dokładnie powinna ona pomieścić? - podpowiadają Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio

Mały przedpokój: kolory

Urządzając mały przedpokój, warto postawić na jasne kolory, np. subtelne beże, delikatne szarości i oczywiście kolor biały. W niewielkiej, zaciemnionej przestrzeni, jaką jest przedpokój, biel sprawdzi się doskonale, ponieważ nie tylko optycznie powiększa wnętrze, ale również świetnie współgra ze sztucznym oświetleniem. 

- Kolor biały to barwa, która najbardziej odbija światło, dzięki temu przestrzeń wydaje się jaśniejsza. - mówi Ada Skwira z WZ Studio.

Nie oznacza to, że nasz przedpokój ma być w stu procentach biały. By urozmaicić i ożywić pomieszczenie (i uniknąć wrażenia "sterylności"), warto wybrać np. podłogi imitujące jasne drewno, wodoodporny gres w ciekawym odcieniu, a także dodatki w mocniejszych kolorach, np. czerwonym, żółtym czy niebieskim. 

Przeczytaj także: 45-metrowe mieszkanie na poddaszu. Strych po babci zmienił się w przytulne wnętrze

Tapety do przedpokoju

Innym ciekawym sposobem na aranżację ścian w małym przedpokoju są tapety i fototapety. Pamiętajmy, by wybierać takie tapety, które nie są zbyt ciemne lub zbyt wzorzyste - mogą one z łatwością przytłoczyć pomieszczenie. Najlepsze będą tapety w delikatne wzory lub pionowe pasy. Decydując się na fototapetę do przedpokoju, mamy mnóstwo możliwości. Ciekawy efekt uzyskamy, pokrywając jedną ze ścian np. rozległym pejzażem lub widokiem miasta.

Ponieważ w korytarzu często mamy do czynienia z brudem i wilgocią, materiały, z których wykonane są tapety i fototapety powinny być nie tylko trwałe, ale również wodoodporne. Plusem będzie powierzchnia, która jest plamoodporna i łatwa w czyszczeniu. 

Jaka podłoga do małego pokoju jest najlepsza?

W aranżacji podłogi w przedpokoju mamy naprawdę duży wybór materiałów: drewno, płytki PVC, płytki ceramiczne, gresowe, kamienne, posadzki żywiczne. Które z nich sprawdzą się najlepiej w małym korytarzu? Mimo wielu opcji, wciąż najchętniej wybieranym materiałem podłogowym do przedpokoju są płytki i panele. Trudno się dziwić - nie tylko są praktyczne i odporne, ale również bardzo estetyczne. 

Podobnie jak w przypadku ścian, podłoga w małym przedpokoju powinna być jasna - dzięki temu całe pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze. Podłoga powinna również pasować stylistycznie do pozostałych elementów wyposażenia, dodatków oraz koloru ścian. 

Jak jeszcze możemy powiększyć mały przedpokój za pomocą podłogi? Dobrym pomysłem jest "scalenie" podłogi w całym mieszkaniu. Oznacza to użycie tego samego materiału podłogowego w salonie, przedpokoju, kuchni czy sypialni - chodzi o uzyskanie efektu jednolitej powierzchni bez widocznych podziałów między pomieszczeniami. Innym ciekawym pomysłem - dużo prostsze i tańsze do zrealizowania jest wyłożenie całej długości podłogi w przedpokoju dywanem, np. z geometrycznym, powtarzającym się wzorem.

Jak powiększyć optycznie mały przedpokój? Zainwestuj w lustro!

By powiększyć mały przedpokój bez remontu i dużego nakładu kosztów, warto powiesić w nim lustro.

- Niezbędnym elementem przedpokoju w mieszkaniu jest lustro. Należy pamiętać, aby lustro umieścić w takim miejscu, które będzie odbijać nie tylko ścianę, ale np. dalszą część korytarza, a czasem nawet już salon. W ten sposób optycznie powiększamy przestrzeń. Stosując lustro naprzeciwko zwykłej białej ściany nie otrzymamy takiego efektu. - radzi Małgorzata Liebhart z WZ Studio.

W pomieszczeniu podłużnym warto powiesić lustro na wprost drzwi, dobierając do niego odpowiednie oświetlenie, które jest bardzo ważne, bo w przedpokoju zazwyczaj nie ma okna. 

Wymieniając pełne drzwi wewnętrzne na szklane bądź przeszklone, również doświetlimy i powiększymy mały przedpokój. Odpowiednio dobrane oświetlenie także może okazać się pomocne. Światła punktowe (reflektorki) wzdłuż jednej ze ścian przedpokoju albo na osi sufitu skutecznie powiększą przestrzeń, a przy okazji stworzą miły klimat.

JAK URZĄDZIĆ PRZEDPOKÓJ? EKSPERT RADZI
Ada Skwira, Małgorzata Liebhart, WZ Studio

Autor: Fot. WZ Studio

- W niedużych przestrzeniach starajmy się używać ograniczonej liczby materiałów i kolorów. Warto postawić na jeden mocniejszy motyw np. geometryczną podłogę, a pozostałe elementy pozostawić neutralne. Taki zabieg spowoduje, że całość będzie ciekawa, ale stonowana - radzi Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z WZ Studio.

Jak urządzić mały przedpokój? Kilka wskazówek

  1. Urządzając mały przedpokój eliminuj to, co zbędne. Pozostające na widoku drobiazgi pochowaj w szafie lub w garderobie. Wybierz do małego przedpokoju szafę jak najmniej rzucającą się w oczy, np. zlewającą się z kolorem ściany, wkomponowaną we wnękę. Decydując się też na przesuwne fronty, oszczędzisz sporo przestrzeni.
  2. Aranżacja przedpokoju powinna mieć też dekoracje, a więc znajdź miejsce na ciekawy detal. Wybierz taki, który nada charakter tej części mieszkania, np.: stolik-konsolę, siedzisko lub dekorację ścienną. Gdy zaplanujesz w małym przedpokoju wieszak, traktuj go jako element ozdobny używany przez gości, a nie obciążany stertami ubrań domowników.
  3. Urządzając mały przedpokój postaw na jasną paletę barw ścian i mebli. Postaraj się, by odcień posadzki harmonijnie łączył się z kolorem podłogi w pozostałej części mieszkania. W małym przedpokoju powieś przynajmniej jedno duże lustro – wprowadzi do wnętrza „powietrze”, podwoi przestrzeń. Rozważ powieszenie płytkiej lustrzanej szafki, nadającej się np. do przechowywania kluczy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz, jak urządzić przedpokój 

Mały przedpokój wymaga dużej dyscypliny aranżacyjnej. Poszukaj gotowych pomysłów w naszych galeriach zdjęć.

Sufit napinany: optyczne powiększenie pomieszczenia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany