Wilekość holu przede wszystkim zależy od wielkości domu i powiązanych z holem pomieszczeń oraz usytuowania schodów. Można przyjąć, że w domu o powierzchni 100-150 m 2 funkcjonalny hol będzie miał powierzchnię około 8 m 2 (na przykład prostokąt o wymiarach 3,5 x 2,5 m). Pozwoli ona na swobodne przywitanie się kilk u osób, zmianę okryć, schowanie ubrań w szafach lub garderobie, przechowywanie podręcznych rzeczy.

Hol: mały czy duży?

W domu większym – 200-225 m2 – hol może mieć 12 m2 i więcej. To jednak tylko orientacyjne wielkości. Optymalna powierzchnia holu zależy bowiem od tego, jak jest zaprojektowana strefa dzienna, czy hol jest jej częścią oraz od wielkości i funkcji przedsionka. W małych domach hol bywa otwarty na pokój dzienny lub jadalnię, które użyczają mu przestrzeni, kiedy jest to potrzebne. Czasem funkcję holu przejmuje duży i jasny przedsionek, wtedy właściwy hol może być niemal częścią pokoju dziennego.

Reprezentacyjny hol musi być duży i nie będzie to rozrzutność, jeśli dzięki temu stanie się atrakcyjnym miejscem dla domowników i ich gości. Uzasadnieniem większej powierzchni holu jest potrzeba wyeksponowania schodów lub jego   niestandardowa wysokość. Wielkość holu determinuje też liczba wejść i drzwi. Jeżeli każdy z tych otworów zajmie prawie metr szerokości, to ile metrów z obwodu ścian pozostanie na sprzęty czy szafy? Pamiętajmy przy tym, że drzwi nie powinny być rozmieszczone byle jak i nie mogą wypadać w narożach pomieszczeń, bo będą one nieustawne. Zwykle hol jest bardziej funkcjonalny, jeżeli ma regularny plan i jest położony centralnie względem najważniejszych pomieszczeń.