Aranżacje przedpokoju: jak umieścić kącik do pracy w przedpokoju?

2022-06-28 14:59

Kiedy obmyślamy aranżację przedpokoju, staramy się w pierwszej kolejności znaleźć w nim miejsce na wierzchnie okrycie, buty, czy szafę w zabudowie. Jak jeszcze możemy wykorzystać powierzchnię przedpokoju? Czy możliwy jest kącik do pracy w strefie szaf i zmiany obuwia?

Spis treści

  1. Aranżacje przedpokoju: kącik do pracy w przedpokoju
  2. Aranżacje przedpokoju: biurko i basta!
  3. Aranżacje przedpokoju: miejsca sprzyjające pracy

Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią mieszkania, doskonale wiemy jak cenny jest każdy metr kwadratowy. Wbrew pozorom małe mieszkania i kawalerki to przestrzenie zarezerwowane dla osób kreatywnych. I tak, aby pomieścić na niewielkim metrażu wszystkie niezbędne nam do życia funkcje, musimy zacząć myśleć niestereotypowo o pomieszczeniach, które aranżujemy. Przedpokój przedpokojowi nie równy, stąd czasem spotykamy się z sytuacją, że z całkiem sporego holu wchodzimy do zupełnie niewielkiego salonu. Dodawanie bądź zmiana funkcji pomieszczeń to klucz do sukcesu perfekcyjnej aranżacji małego wnętrza. Jak więc zmieścić kącik do pracy w... przedpokoju?

Aranżacje przedpokoju: kącik do pracy w przedpokoju

Kącik do pracy, bez względu na to czym się zajmujemy, jest miejscem potrzebnym jeśli nie niezbędnym w każdym wnętrzu. Podsumowywanie domowych rachunków, segregacja i czytanie korespondencji czy nawet kilkanaście minut pracy na laptopie dziennie zdecydowanie lepiej, gdy jest zorganizowane w ramach jednej przestrzeni. Dysponując większym (bądź szerokim) przedpokojem, możemy pokusić się o aranżację kącika do pracy w ramach tej przestrzeni. Wykorzystanie bowiem nawet niewielkiej niszy czy wnęki w celu aranżacji kącika do pracy, pozwoli zaoszczędzić nam masę miejsca w pozostałych pomieszczeniach i jednocześnie kreatywnie zaadaptować nieregularność architektury.

Aranżacje przedpokoju: biurko i basta!

Urządzając kącik do pracy w przedpokoju, przede wszystkim nie przejmujmy się konwenansami, za to zwróćmy uwagę na ergonomię. Jeśli przestrzeń przedpokoju na to pozwoli, nie wahajmy się wstawić nawet klasycznego biurka. Ważnym jest jedynie, aby przez jego wstawienie nie zagradzać zupełnie przejścia i umożliwić swobodny trakt za osobą siedzącą w danym momencie przy biurku. Jeśli chcielibyśmy zmieścić w przedpokoju jednocześnie i biurko i pojemne szafy, rozważmy zabudowę wnękową ponad biurkiem. Rozbudowany system schowków i wysuwany blat to też dobre rozwiązania, które zapewniają więcej miejsca podczas pracy, jednocześnie „chowając się” wraz z jej zakończeniem. Stylowe sekretarzyki z opuszczanym blatem zdają się być najlepszą propozycją do aranżacji kącika do pracy w przedpokoju. Ich stylowe opracowanie sprawia, że stanowią atrakcyjny dodatek w aranżacji przedpokoju. Składany blat natomiast oszczędza sporo miejsca w korytarzu po skończonej pracy.

Aranżacje przedpokoju: miejsca sprzyjające pracy

Choć przedpokój jako miejsce docelowe dla kącika do pracy nie jest miejscem najbardziej optymalnym, to jednak umiejscowienie kącika do pracy w tej właśnie części mieszkania pozwoli uchronić inne pomieszczenia od niepotrzebnych skojarzeń: sypialnię - od inklinacji związanych z obowiązkami (a więc brak biurka w przestrzeni sypialni sprzyja relaksowi), oraz pokój dzienny - od braku harmonii w gościnnej aranżacji. Projektując domowy kącik do pracy, warto wziąć pod uwagę jego docelową „zawartość”. Przeanalizować liczbę mebli (dodatków, sprzętów elektrycznych) oraz ich gabaryty. Dzięki temu w przyszłości drukarka czy faks nie będą stały na ziemi, tylko w przeznaczonych dla nich schowkach. Segregatory zaś z ważnymi dokumentami znikną w zamykanej na klucz szafce. Należy też pamiętać o doprowadzeniu prądu pod każde urządzenie, w tym również oświetlenie, oraz optymalne rozmieszczenie gniazdek. Jeśli już na etapie projektu wnętrza wiemy, gdzie będzie stać biurko (najlepiej bokiem do wejścia oraz okna), zastanówmy się nad wyprowadzeniem gniazdek spod blatu. Najważniejszym czynnikiem jest jednak, by kable nie leżały na ziemi - powinny być spięte, uporządkowane i osłonięte dedykowanymi kablom listwami.