Aranżacja przedpokoju: przedpokój w bloku otwarty na salon. Jak to zrobić?

2022-03-04 15:56

Przedpokój w bloku jest zazwyczaj połączony z salonem, czasem też z kuchnią. Dlatego aranżacja przedpokoju powinna być spójna z aranżacją wnętrza całego mieszkania. Na szczęście wszystko da się pogodzić, wystarczy trzymać się kilku zasad.

Spis treści

  1. Przedpokój w bloku:  zapewnione wszystkie funkcje
  2. Przedpokój w bloku: wspólny styl i kolorystyka

Przedpokój w bloku jest pierwszym miejscem w mieszkaniu, które jako pierwsze widzą nasi goście. Dla nas też jest to miejsce, które nas żegna kiedy wychodzimy i wita po powrocie z pracy. Dlatego tak samo są ważne oba aspekty aranżacji przedpokoju. Powinien być i ładny i wygodny. Jest wizytówką naszego mieszkania, a więc i nas, w oczach gości. Jednocześnie powinno być w nim miejsce na odwieszenie kurtek i płaszczy, wygodną zmianę obuwia oraz możliwość obejrzenia całej sylwetki przed wyjściem z domu. Jak to wszystko pogodzić zwłaszcza kiedy przedpokój stanowi jedną wspólną przestrzeń z pokojem dziennym i kuchnią? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak!

Przedpokój w bloku:  zapewnione wszystkie funkcje

Aranżacja przedpokoju, niezależnie od tego czy jest duży czy mały, powinna być funkcjonalna. Idealnie jest gdy znajdzie się tam wygodne, może być niewielkie, siedzisko, na którym łatwo będzie zmienić buty. Dobrze jeśli jest zamykana szafa chowająca wszystkie części noszonej aktualnie garderoby. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą. Taki klimat… Dobrze, jeśli jest dodatkowy wieszak na mokre części garderoby. No i oczywiście rzecz absolutnie niezbędna w przedpokoju, czyli duże lustro, w którym możemy sprawdzić przed wyjściem czy dobrze wyglądamy. Wielkoformatowe lustro w aranżacji przedpokoju ma jeszcze jedna zaletę. Znakomicie powiększa optycznie niewielką często przestrzeń. A jeśli jest to przedpokój otwarty na salon elementy aranżacji przedpokoju powinny współgrać stylistycznie z resztą mieszkania. Pamiętajmy też o oświetleniu. Powinno płynnie przechodzić z jednego pomieszczenia do następnego. Przecież to wspólna przestrzeń. Przydadzą się też na pewno łączniki schodowe.

Przedpokój w bloku: wspólny styl i kolorystyka

Wspólna przestrzeń przedpokoju w bloku, salonu i kuchni to czasem aranżacyjne wyzwanie. Chcąc zapewnić wszystkie podstawowe funkcje czasem po prostu go zagracamy. Jeśli chcemy tego uniknąć wtedy brakuje na przykład wygodnego fotela lub wieszaka. Dlatego aranżacja przedpokoju to niestety często kompromis. Mimo wszystko pamiętajmy o tym żeby dla odwiedzającego nas gościa przedpokój był zapowiedzią tego co znajduje się w dalszej części mieszkania. Styl i kolorystyka powinny być spójne. Nie muszą być jednak identyczne. Często w przedpokoju w bloku, ze względów praktycznych,  posadzka to gres lub kamień, w dalszej części salonowej parkiet. Powinny jednak pasować do siebie, nie stanowić zbyt dużego kontrastu kolorystycznego bo to optycznie dzieli przestrzeń, którą przecież chcieliśmy połączyć , a przez to jeszcze optycznie ją zmniejsza. To samo dotyczy ścian w aranżacji przedpokoju. Często ze względów praktycznych w przedpokoju decydujemy się na okładzinę zabezpieczającą ściany przed zabrudzeniami, na przykład tapety. Czasem malujemy innym rodzajem farby, nadającym się do częstego mycia. Tutaj też obowiązuje zasada wspólnej stylistyki.

10 pięknych aranżacji salonu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany