Aby długi i wąski przedpokój był funkcjonalnym, a zarazem estetycznym pomieszczeniem, wystarczy postawić na kilka trików optycznych, dzięki którym wnętrze to zyska na przestronności i przejrzystości. Drugim podstawowym gwarantem sukcesu jest przemyślany dobór mebli do przedpokoju.

Długi i wąski przedpokój: wykorzystaj każdy centymetr

Długi i wąski przedpokój wymaga od nas niezwykle przemyślanego zagospodarowania przestrzeni. Idealne meble do przedpokoju tego typu powinny być długie (wzdłuż albo wszerz) i płytkie, tak, by bez problemu pomieścić w sobie wszystkie elementy naszego obuwia i odzieży zewnętrznej oraz akcesoria, a jednocześnie nie zacieśniać dodatkowo i tak wąskiej przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem jest więc zabudowa sięgająca sufitu lub piętrowe zagospodarowanie przestrzeni – na przykład ława, pod którą znajdują się pojemniki na buty, a nad nią rozmieszczone na całej wysokości ściany półki i wieszaki. Jeśli decydujesz się na wysoką, jednolitą zabudowę, zwróć uwagę na to, by była ona utrzymana w jasnej kolorystyce i posiadała przynajmniej kilka otwartych półek. Dzięki temu nie przytłoczy ona wąskiego pomieszczenia swoimi gabarytami. W takim przypadku warto również zastanowić się nad zainwestowaniem w zabudowę na zamówienie – idealnie dopasowaną do twoich potrzeb, a także wymiarów i architektury przedpokoju. Meblując długi i wąski przedpokój, najlepiej jest wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki. Sprawi to, że ustawiając w tym wnętrzu meble, nie zabierzesz z jego szerokości zbyt dużo tak cennych przecież centymetrów.

Długi i wąski przedpokój: triki optyczne

W optycznym powiększaniu każdego pomieszczenia nieocenione są lustra. Aby poszerzyć długi i wąski przedpokój, powieś lustro na jednej z dłuższych ścian. Im większa tafla, tym lepiej. Tego typu wnętrze możesz rówież skorygować optycznie przy pomocy różnego rodzaju wzorów na podłodze, chociażby poprzecznych pasów czy szachownicy. Należy też pamiętać o odpowiednim oświetleniu – źródła światła powinny znajdować się w różnych miejscach: na ścianach (po obu stronach), przy podłodze i na suficie. Wąskiemu, długiemu korytarzowi dobrze jest nadać rytm, dzieląc go na odcinki przy pomocy światła – wystarczy rozmieścić lampy w powtarzalnych odległościach. Świetnym pomysłem jest także stworzenie w przedpokoju galerii (obrazów lub fotografii). Obniży ona optycznie sufit, odwracając uwagę patrzącego od zaburzonych proporcji pomieszczenia. Ściany długiego i wąskiego przedpokoju powinny być utrzymane w jasnych, chłodnych barwach, dzięki którym pomieszczenie wyda się przestronniejsze.