Aranżacja przedpokoju: jak dopasować drzwi wejściowe do mieszkania i do domu? Zdjęcia!

Drzwi wejściowe są elementem koniecznym w każdym domu i mieszkaniu. Jednak nie zawsze mamy wpływ na wygląd naszych drzwi. Co więc zrobić by drzwi wejściowe pasowały do klatki schodowej lub fasady domu, jednocześnie komponując się z aranżacją wnętrza domu? Zainspiruj się galerią zdjęć z prawdziwych domów i mieszkań!

Drzwi wejściowe do domu ze świetlikiem
Stare drzwi w starym domu
Drzwi wejściowe z ekspozycją dziecięcej sztuki
Neutralne drzwi wejściowe
Stare oryginalne drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe do domu i mieszkania są rzeczą szczególną. Każdy dom i mieszkanie muszą je mieć. Kupując mieszkanie w bloku kompletnie nie mamy wpływu na to jak będą wyglądały drzwi wejściowe do naszego mieszkania. Czasem musimy trochę wysilić naszą wyobraźnię by dopasować wewnętrzną stronę drzwi do aranżacji przedpokoju. Jednak budując dom mamy pełne pole do popisu. Byle oczywiście z umiarem. Drzwi wejściowe muszą pasować do bryły domu, elewacji i stolarki okiennej.

Drzwi wejściowe w mieszkaniu w bloku

Właściciele mieszkań w bloku nie mają wyboru. Drzwi wejściowe do mieszkania są zawsze pełne. A to dlatego, że klatką schodową czyli w bezpośrednim sąsiedztwie przemieszcza się codziennie sporo obcych osób. A raczej nikt nie chce obcych spojrzeń w swojej prywatnej przestrzeni. Poza tym drzwi pełne zazwyczaj stanowią lepszą izolację akustyczną. Skoro jest to odgórnie ustalone i nie mamy wpływu na to jakie drzwi zostaną zainstalowane w naszym mieszkaniu (zazwyczaj wszystkie drzwi wejściowe do mieszkań w budownictwie wielorodzinnym są takie same), staramy się tak zaaranżować przedpokój by drzwi pasowały kolorystycznie do ścian, szaf i podłóg. Jeśli drzwi nie są w neutralnej barwie i nie pasują do naszego pomysłu na aranżację przedpokoju możemy problem rozwiązać na dwa sposoby. Możemy dostosować kolor ścian do koloru drzwi. Ale to chyba nie o to chodzi? Lepiej dopasować drzwi do przedpokoju i pomalować je farbą, którą malujemy ściany lub położyć na nich tapetę. W ten sposób, od strony mieszkania, często nie najpiękniejsze drzwi wejściowe stają się pełnoprawnym członkiem aranżacji przedpokoju. Nie przerabiajmy jednak drzwi wejściowych w mieszkaniach w starych kamienicach. Zazwyczaj są to piękne i zabytkowe drzwi z pełnego drewna, których dzisiaj już się nie spotyka.

Drzwi wejściowe w domu wolnostojącym

Drzwi wejściowe w domu wolnostojącym zależą już tylko od nas i od naszego pomysłu na aranżację domu. Oczywiście drzwi wejściowe muszą pasować do elewacji, stolarki okiennej i bramy garażowej. To jest zawsze jedna rodzina. Możemy jednak w naszym domu zamontować drzwi pełne, ze świetlikiem z boku (jednym lub po obu stronach drzwi) lub nad skrzydłem. Jeśli dom jest w stylu nowoczesnym możemy nawet zamontować drzwi całkowicie szklane przezroczyste. Wejście do domu jest oddalone od drogi czy ulicy i oddzielone bramą więc możemy być spokojni, że ciekawskie spojrzenia przechodniów nie będą nas niepokoiły. Ponadto wtedy kiedy to my decydujemy jakie drzwi wejściowe zamontujemy w domu jesteśmy pewni, że będą pasowały do aranżacji wnętrza domu. Mamy tutaj wielkie pole do popisu, szczególnie wtedy kiedy dom jest stary albo w jakimś szczególnym stylu: rustykalnym, góralskim itp.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Jarosław Chabros, Piotr Mastalerz, Marcin Czechowicz, Andrzej Szandomirski, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY