Jak urządzić mały pokój?

Planuję urządzić w pokoju sypialnię, niestety jest on dość mały (wym. 305 cm szeroki, 295 cm długi, 240 cm wysoki). Pokój znajduje się od strony wschodniej. Nie wiem jak poradzić sobie z doborem kolorów ścian i mebli, o ile coś w ogóle się tu zmieści. Jak sobie poradzić z urządzeniem tak małej sypialni?

Nina Korzec-Molenda

radzi stylista: Nina Korzec-Molenda

Jestem absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Moje zainteresowania: Staram się projektować nie tylko architekturę i styl wnętrza, ale przede wszystkim jego atmosferę. Atmosferę domu Twoich marzeń.

Jeżeli chciałabym Pani, aby pokój spełniał tylko funkcję sypialni to należy rozmieścić łóżko, szafki nocne i prawdopodobnie szafę, jeżeli nie ma osobnej garderoby. Radzę zacząć od szafy i ustawić ją przy ścianie, tak aby zajmowała jak najmniej miejsca. Najlepiej gdyby drzwi był suwane, wtedy nie będą zajmować miejsca przy otwieraniu. Może warto zastanowić się nad szafą na zamówienie, jeżeli jest na to miejsce, wtedy zagospodaruje Pani przestrzeń do samego sufitu. Takie szafy mają głębokość 70 cm, a szafy wolno stojące zazwyczaj 60 cm. Łóżko zmieści się tylko na szerokość pokoju. Standardowa długość ramy to około 210 cm, a trzeba zostawić odpowiednią przestrzeń na przejście. Można spróbować usytuować je przy ścianie wtedy będzie wejście z jednej strony, co jest trochę uciążliwe dla osoby, która śpi przy ścianie. Szerokość materaca powinna być minimalna około 140 cm. Praktyczne są suwane pojemniki na pościel pod łóżkiem. Można ewentualnie zastosować kanapę, która będzie w ciągu dnia składana. Szafki nocne można zastąpić półką nad łóżkiem na odpowiedniej wysokości, tak aby siedząc nie sposób było uderzyć się głową. Półka z płyt kartonowo-gipsowych może być funkcjonalnym i dekoracyjnym elementem. Można też nad łóżkiem zawiesić fajne, miękkie koszyczki, w których będzie można trzymać jakieś drobiazgi. Jeżeli lubi Pani czytać w łóżku to koniecznie trzeba pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. Jeżeli chodzi o kolory to przede wszystkim jasne, zarówno ścian, mebli, jak i podłogi (np. jasne drewno). Dodatki mogą być jaskrawe i tutaj można poszaleć.

Jak urządzić mały pokój?
Zobacz również