Tematyka morska we wnętrzach

Dzień dobry, przeprowadzam się w najbliższe otoczenie morza i chciałabym wnętrza utrzymać w tej tematyce. Nasuwa mi się jedno pytanie: czy jeżeli umieszczę w salonie obraz czapli białej, to czy wypada dodać jeszcze 2 inne obrazy, np. z palmą albo morzem? Czy to nie trąci kiczem? Może lepiej pójść w elementy dekoracyjne, a nie większą liczbę obrazów? Oraz ile obrazów może być w jednym salonie? Myślę, że to trudny temat dla laika. Mieszkam w USA, tu mamy dostęp do dużej liczby tego typu dodatków wnętrzarskich.

Michał Gulajski

radzi stylista: Michał Gulajski

stylista wnętrz

Dzień dobry,

miło mi, że zdecydowała się Pani wysłać do mnie zapytanie. Bardzo dobrym pomysłem jest inspirowanie się okolicą, w której się zamieszkuje, i nawiązywanie do niej aranżacją domu. Tutaj polecam artykuł: Styl marynistyczny we wnętrzach: meble, dodatki, dekoracje i kolory krok po kroku, który rozwieje wiele wątpliwości dotyczących stylu marynistycznego (inaczej marynarskiego) we wnętrzach. Obrazy, o które Pani pyta, mogą być motywem przewodnim spajającym wnętrze tematycznie i kolorystycznie. Nie ma idealnej recepty dotyczącej tego, jak łączyć poszczególne motywy dekoracyjne albo ile obrazów wieszać w salonie. Niemniej jednak warto zapoznać się z artykułem, w którym porad udziela architekt wnętrz: Jak wieszać obrazy na ścianie?

Wspomniana czapla biała zamieszkuje najczęściej tereny zalewowe, ujścia rzek i podmokłe zarośla. Taki motyw na obrazie jest jak najbardziej ciekawy. Jednak w mojej ocenie nie będzie współgrał z palmami czy widokiem na otwarte morze ani pasował do proponowanego przez Panią stylu marynistycznego. Na koniec chciałbym dodać – i jednocześnie Panią uspokoić – że ocena estetyczna wnętrza jest względna i zależy tak naprawdę od upodobań oceniającego. Najważniejsze, aby w urządzonej przestrzeni komfortowo czuli się sami domownicy.

Z pozdrowieniami
Michał

Styl marynistyczny
Przykład aranżacji wnętrza w stylu marynistycznym (fot. mat. pras. Westwing.pl)
Zobacz również