Jak usunąć farbę lateksową ze ściany?

Kupiłam mieszkanie, w jednym z pokoi znajduje się ściana pomalowana farbą lateksową na mocny kolor niebieski. Nie mam pomysły, jak ją usunąć. Proszę o pomoc.

Michał Gulajski

radzi stylista: Michał Gulajski

stylista wnętrz

Dzień dobry Pani Krystyno,

farba lateksowa podczas użytkowania daje sporo korzyści, ponieważ jest odporna na warunki eksploatacyjne. Ale rzeczywiście, jeśli chcemy ją usunąć, by wprowadzić zmiany w pomieszczeniu, może to stanowić nie lada wyzwanie – w jej skład wchodzi duża ilość spoiwa. Pracochłonny proces usuwania można wspomóc kilkoma metodami. Najbardziej popularną jest użycie szpachelki i zdrapanie farby. Ten sposób jest najwygodniejszy w przypadku, gdy farba nie przylega idealnie do powierzchni, jest popękana lub ma pęcherzyki.

Mało znaną metodą „chałupniczą”, ale niezwykle skuteczną, jest użycie domowej suszarki do włosów. Wpływ ciepła znacznie ułatwi zrywanie. Kolejnymi opcjami są gips, woda lub środki chemiczne dostępne w specjalistycznych sklepach. Wyschnięta warstwa gipsu nałożona na farbę, zrywana po czasie, odejdzie od ściany razem z niechcianym kolorem. Natomiast kilkukrotne namoczenie ściany wodą lub detergentami spowoduje, że niechciany intruz zacznie pęcznieć i w prosty sposób będzie można go usunąć drapakiem z ostrzem.

Ostatnim sposobem, który mogę polecić, jest użycie szlifierki usuwającej wszystkie rodzaje farb. Ten sposób jest wykorzystywany przez wielu profesjonalistów, którzy nie chcą uszkodzić powierzchni ścian, a tym samym zwiększać kosztów i czasu pracy na dalszych etapach remontu. Życzę Pani wytrwałości podczas pracy i oczekiwanych efektów.

Z pozdrowieniami
Michał

Jak usunąć farbę lateksową?
Farbę lateksową trudno usunąć, jednak wyróżnia się dużą odpornością (fot. agencjafree/living4media)
Zobacz również