Jak pomalować ściany w sypialni z dwukolorowymi meblami?

Jesteśmy z mężem w trakcie remontu małej sypialni. Meble pozostaną bez zmian, jest to sypialnia z firmy Wajnert o nazwie Bianca, której fronty mają dwa kolory – krem i ciemny brąz. Nad łóżkiem chcemy powiesić duże lustro. Poprzednio sypialnia była wyklejona tapetą koloru jasnożółtego. Boję się wprowadzić do sypialni kolejną barwę – dwa kolory mebli i jeszcze jeden na ścianę. Co możemy zrobić, aby nasza sypialnia była piękna? Zdjęcia z naszej sypialni już nie prześlę, gdyż remont ruszyła, mąż kładzie gładź.

Paweł Kaliński

radzi stylista: Paweł Kaliński

redaktor prowadzący Urzadzamy.pl

Dzień dobry, Pani Halino,

obejrzałem na stronie producenta zdjęcia mebli, o których Pani wspomina. Przy tak kontrastowym zestawieniu barw na frontach rzeczywiście nie rekomendowałbym Pani wprowadzania do sypialni dużych płaszczyzn trzeciego koloru na ścianach. Że to dobry kierunek, przekonuje zdjęcie, jakie załączam – meble skomponowane podobnie do kolekcji „Bianca” lepiej się prezentują na tle ściany w pokrewnym kolorze niż na tle obcej im zieleni.

Aby Pani wnętrze prezentowało się elegancko i dawało wrażenie zarazem przestrzeni i przytulności, a wyposażenie wiązało się w całość, proponowałbym powtórzyć na ścianach kremowy kolor z frontów mebli – albo ton w ton, albo w trochę jaśniejszym odcieniu. Ponieważ kremowa część frontów ma lustrzany połysk, nie ma ryzyka, że meble zleją się wizualnie ze ścianami.

Kompozycję wnętrza trzeba jednak zrównoważyć barwnie, tzn. kolory ciepłe połączyć z chłodnymi. Proponowałbym więc Pani wprowadzenie dość mocnych akcentów błękitu (np. turkus lub lazur – oba bardzo na czasie), chłodnej zieleni (ciemniejszej - np. malachitowej) albo plasującego się gdzieś pomiędzy koloru morskiego, być może w modnym odcieniu „petrol”. Wystarczą np. gładkie, nowoczesne zasłony, kilka poduszek czy kapa na łóżku, może abażury przy lampkach nocnych i jakieś dekoracyjne drobiazgi na komodzie. Nie zaszkodzi, jeśli ten wątek barwny pojawi się też np. w obrazie na ścianie.

Oto garść inspiracji barwnych:

Modne odcienie zieleni – pomysły aranżacyjne >>

Turkus – jak go wprowadzić do wnętrza? >>

Kolor granatowy - z czym go łączyć? >>

Proszę przy tym nie starać się dobierać wszystkich elementów ton w ton, ale raczej wokół wybranej barwy zbudować szersze spektrum odcieni. Dzięki temu w sypialni będzie więcej życia, a całość zaprezentuje się po prostu bardziej interesująco. Warto też różnocować faktury, wykończenia, aspekty (połysk, półmat, mat).

Powodzenia w remoncie i w aranżacji!

Pozdrawiam serdecznie
Paweł

Jak pomalować ściany w sypialni z dwukolorowymi meblami?
Przy dwubarwnych meblach jaśniejszy kolor warto powtórzyć na ścianie.
Zobacz również