Jak dobrać wielkość żyrandola do powierzchni salonu?

Dzień dobry! Planuję zakup lampy sufitowej do salonu (wymiary: 4,6/5,9). W salonie dookoła wszystkich ścian wykonany został sufit podwieszany o szerokości 50 cm. Jaka średnica lampy będzie lepsza? Średnica 40 cm czy 50 cm? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Paweł Kaliński

radzi stylista: Paweł Kaliński

redaktor prowadzący Urzadzamy.pl

Panie Marcinie, we wnętrzu tak obszernym jak Pański salon średnica lampy może (i powinna) być znaczna, zwłaszcza że w nowoczesnych oprawach oświetleniowych duża średnica właściwie w żadnej mierze nie koreluje z wysokością (jak to miało miejsce w przypadku tradycyjnych żyrandoli). Podobnie jak w przypadku aranżacji, której znajdzie Pan na pierwszym z dołączonych przeze mnie zdjęć, na Pańskim miejscu poszedłbym w stronę naprawdę dużych średnic  nawet 90, 100 cm.

Dodam, że wybrana przez Pana lampa nie musi być ani w podobnym stylu, ani podobnie masywna jak ten czarny gigant. Obecnie w modzie są m.in. minimalistyczne oprawy led zwane ringami  cienkie, lekkie optycznie pierścienie (pojedyncze, także podwójne i potrójne  wówczas albo zawieszone jeden nad drugim, albo przeplecione) z wbudowanymi diodami led, zawieszone na dyskretnych stalowych linkach. Taki ring o średnicy metra harmonizowałby z rozmiarami obszernego wnętrza, ale nie przytłaczał go (nawet jeśli nie jest wysokie).

Zaczęcam więc do sięgnięcia po lampy efektowne i wyraziste tak pod względem rozmiaru, jak i formy. Wśród zdjęć, które Panu podsuwam, znajdzie Pan też lampę złożoną z szerokich złotych pierścieni oraz z kolei monolityczną białą lampę o lekkiej formie kolorystyce łączącej się delikatnie z sufitem. Ostatnie zdjęcie prezentuje grupę trzech lamp o zróżnicowanych, ale wzajemnie komplementarnych formach, które, zestawione razem, tworzą jedną dużą oprawę oświetleniową. To też jest rozwiązanie warte rozważenia w Pańskim przypadku.

Bazową wiedzę na temat projektowania oświetlenia w salonie znajdzie Pan w tym artykule.

 

Duży żyrandol w salonie. Fot. Mariusz Bykowski
Duży żyrandol w salonie. Fot. Mariusz Bykowski
Zobacz również