Jak ukryć telewizor w salonie?

Nie podoba mi się, gdy telewizor "króluje" w salonie. Jak go ukryć? Mogę prosić o jakieś pomysły, inspiracje?

Michał Gulajski

radzi stylista: Michał Gulajski

stylista wnętrz

Pani Kasiu, dziękuję za przesłanie interesującego pytania.

Mimo że producenci telewizorów oferują coraz cieńsze ekrany i estetyczne obudowy, w ostatnim czasie zauważam rosnący trend związany z chowaniem lub wkomponowywaniem odbiornika w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy i nie zdominował pomieszczenia. Czasy, kiedy sprzęt audiowizualny był głównym źródłem informacji i rozrywki w naszych domach, odeszły do przeszłości, dlatego ta tendencja jest jak najbardziej zrozumiała.

Podczas wyboru koncepcji idealnej dla danego pomieszczenia, w Pani przypadku salonu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników.

Jednym z nich jest oczywiście styl, w jakim będzie urządzona przestrzeń. Inaczej sugerowałbym zaaranżować wnętrze minimalistyczne, a inne pomysły realizowałbym w salonie klasycznym. Obok aspektów estetycznych należy również brać pod uwagę zasady praktyczne, takie jak preferencje, przyzwyczajenia i bezpieczeństwo domowników, aby zapewnić komfort wszystkim użytkownikom telewizora.

Najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem jest umieszczenie ekranu w nowoczesnych systemach meblowych. Taka opcja ciekawie wygląda w aranżacjach minimalistycznych. Pozwala jednocześnie na zachowanie harmonii we wnętrzu i maksymalne wykorzystanie przestrzeni, cennej przede wszystkim w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Odbiornik można wkomponować w otwartą wnękę zabudowy, ukryć za frontem lub licować z nim.

Otwarte wnęki pozwalają na jednoczesne wyeksponowanie m.in. niewielkiego telewizora, książek i pięknych dekoracji. Przesuwane lub otwierane fronty sprytnie ukryją całą elektronikę wraz z jej okablowaniem. Licowanie pozwoli natomiast na stworzenie iluzji  telewizor w stanie spoczynku będzie wyglądał jak szyba lub sąsiedni front zbliżony kolorystycznie do matrycy, a po włączeniu stanie się ekranem.

Kolejną propozycją, która w mojej ocenie może nadać salonowi wyjątkowy charakter, jest telewizor ujęty w ramę. W towarzystwie rodzinnych fotografii czy grafik ulubionych artystów, ekran stanie się uzupełnieniem ściennej galerii, wspólnie tworząc niesamowitą kompozycję. Takie rozwiązanie wpisze się w stylistykę dowolnego wnętrza; a wszystko uzależnione jest od stylu, kolorystyki i materiału ram oraz obrazów, grafik i zdjęć, jakie zostałyby przez Panią dobrane.

Zachęcam do przeczytania artykułu, w którym opisano sposób modnego dekorowania ścian.

Alternatywą dla opisanych propozycji na pewno jest zakup projektora. Niewielkie gabaryty i mobilność pozwalają na wyeliminowanie wszystkich niedogodności, które przysparza posiadanie w salonie telewizora  Z pozdrowieniami Michał

W otwartej, lekkiej zabudowie meblowej ginie nawet duży telewizor. Fot. M. Miklaszewska
W otwartej, lekkiej zabudowie meblowej ginie nawet duży telewizor. Fot. M. Miklaszewska
Zobacz również