Brązy i biele w salonie z kuchnią

Pani Moniko, przeprowadzamy się do nowego mieszkania. Chciałabym by było jasne. Białe (jasne) meble, kuchnia biała otwarta na salon. Problem w tym, że w mieszkaniu są bardzo ciemne brązowe okna. Mamy też 20 letnie meble z drzewa orzechowego, czyli głeboki brąz. Szkoda by nam było je wyrzucić. Pytania mam nastepujące: 1. Jakiego koloru podłogę Pani radzi do kuchni i do salonu? 2. Boję się, że te brązowe meble (narożna wąska serwantka, komoda i wisząca witryna, stół i krzesła) zdominują mi przestrzeń salonu i nic nie zostanie z marzenia o jasnym wnętrzu. 3. Jak sprawić by biała kuchnia współgrała z takim salonem? Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam serdecznie

Monika Czerwińska-Konarska

radzi stylista: Monika Czerwińska-Konarska

Cechą wspólną wnętrz, które projektuję, jest dążenie do niepowielania schematów. Tworzenie aranżacji spójnych i zgodnych z potrzebami, kierując się ulubionym powiedzeniem Coco Chanel, że "LUKSUS to wygoda"! Lubię łączyć style - stare z nowym, tanie z drogim… jednocześnie pozostawiając miejsce na nowy obraz, zdjęcie czy czytaną właśnie książkę. Każdą nową przestrzeń traktuję jak wyzwanie!

Dzień dobry. Niestety nie wiem czy meble z orzecha są w miarę proste czy stylizowane? Rozumiem, że malowanie farbami kredowymi nie wchodzi w grę - meble łatwo pomalować na biało lub w jasnym odcieniu beżu lub szarości. Jeśli mają pozostać w swoim wybarwieniu proponuję: 1. podłogę jasną, na przykład z bielonego dębu - świetnie zagra z orzechem i białym szafkami kuchennymi. Idealnie by było gdyby podłoga była identyczna w salonie i w kuchni. Jeśli obawia się Pani chlapania wodą - może w okolicy zlewu przyda się chodnik - tak jak praktykuje sie w kuchniach w stylu skandynawskim (bawełniany, który można prać w pralce) lub gładkie płytki (nie imitujące drewno!) kolorystycznie zbliżone do drewna w salonie? (idąc wybierać płytki trzeba mieć ze sobą deskę podłogową i dopasowywać). 2. rzeczywiście ciemnych mebli jest dużo. Nawet na jasnym tle podłogi, ścian, tkanin w oknach i sofy będą się wybijały. Dobrym pomysłem może być uszycie specjalnych pokrowców na krzesła - w białym lub jasnym kolorze3. Myślę też, że by kuchnia współgrała z salonem powinna być cała biała, jedynie detale mogą być drewniane - ładnie ustawione deski do krojenia, tace, akcesoria do gotowania. Biała kuchnia stopi się ze ścianami, nie zdominuje salonu i powiększy ilość białych elementów w połączonych salonie z kuchnią.

Białe pokrowce na ciemne meble
Białe pokrowce na ciemne meble rozjaśnią aranżację.
Zobacz również