Salon z kuchnią: oświetlenie wnętrza

Witam. Będę miała otwartą kuchnie z jadalnią i salonem. Wszystko znajduje się na prostokącie o wielkości ok. 40 metrów kwadratowych. Kuchnia będzie w bieli lakierowana z dodatkiem szarego, grafitu, w jadalni będzie stół w kolorze ciemnego orzecha (ponieważ taka jest stolarka okienna). W salonie będzie narożnik w kolorze popielu, szarego, stolik kawowy (nie wiem w jakim kolorze - proszę o poradę). Na przeciwko narożnika będzie ściana z telewizorem i kominkiem w rogu (proszę o poradę co można na tej ścianie wymyślić, aby nadało to salonowi jakiegoś charakteru. Na podłodze będą panele w kolorze jasnego dębu. Jakie oświetlenie wybrać do całej tej powierzchni? w Kuchni będzie chyba oświetlenie halogenowe, pod szafkami ledowe. Nad stołem jadalnym chciałabym dużą wiszącą lampę (albo jakieś kule lub podłużne trzy lampy - proszę o poradę). W salonie chciałabym oświetlenie ledowe naokoło i jeszcze tak jakby podświetlany regips, czy dawać jeszcze lampę na środku salony?? Wiszącą czy raczej kilkupunktową ale nie wiszącą? Czy jeżeli nad stołem jadalnym będzie wisząca lampa to zamieszczać jeszcze jakąś lampę nad blatem z hokerami, która będzie w pobliżu tego stołu, czy wystarczy oświetlenie liniowe halogenowe?? Proszę o jakieś porady, ewentualnie przykładowe zdjęcia. Pozdrawiam

Ola Majchrowska

radzi stylista: Ola Majchrowska

architekt, projektantka wnętrz

Witam Pani Anno,

ściana z kominkiem i telewizorem – jej wygląd zależy przede wszystkim od projektu obudowy i rodzaju kominka. To jest kluczowa sprawa, czy kominek będzie na łuku czy może prostokątny narożny z dwiema ścianami przeszklonymi itd. Od tego należałoby zacząć, aby móc pójść dalej w stronę kompozycji z tv (czy w zabudowie czy może na niskiej szafce).

            Wybór oświetlenia, jego styl zależy od stylu w jakim chciałabym Pani urządzić tę przestrzeń. Z pewnością musimy zaplanować wystarczającą ilość punktów świetlnych, natomiast rodzaj opraw jest kwestią gustu. Oświetlenie nad stołem – im większy stół, tym na więcej możemy sobie pozwolić - 2 lub 3 punkty wiszące lub podwieszone. Oświetlenia nad barkiem przy kuchni może być delikatnie zaznaczone 2 punktami wiszącymi lub oświetleniem liniowym – w formie jak najbardziej delikatnej. Oświetlenie na środku salonu – może być, ale niekoniecznie – może, jeśli odległości od lampy nad stołem jest duża, w innym przypadku wybierzmy np. dekoracyjne plafony. Ledy przysufitowe w porządku – zdecydujmy tylko czy mają świecić do środka (wtedy obniżamy sufit po obwodzie), czy na zewnątrz (wtedy obniżamy sufit bez marginesu po obwodzie). Podświetlenie ścianki – trudno jest mi wypowiedzieć się, nie wiem dokładnie, w którym miejscu to ma być. 

            Pozdrawiam

Oświetlenie jadalni
Oświetlenie nad stołem w jadalni jest niezwykle istotnym elementem aranżacji. Im większy stół, tym na więcej możemy sobie pozwolić - 2 lub 3 punkty wiszące lub podwieszone będą idealnym rozwiązaniem na optymalne oświetlenie tej strefy.
Zobacz również