Kuchnia bez okna

Chciałabym zaprowadzić zmiany w moim mieszkaniu, które spowodują, że stanie się bardziej funkcjonalne. Myślałam o tym, by zamienić miejscami sypialnię z salonem (zostawiając szafę wnękową tam, gdzie jest obecnie). Tyle, że wtedy musiałabym oddzielić kuchnię i sypialnię. Obecnie głównym problemem, który mnie nurtuje jest zaplanowanie tych dwóch pomieszczeń. Zastanawiam się czy dobrym pomysłem jest oddzielenie kuchni z pokojem i zrobienie sypialni o wym. ok 9 m2, a z drugiego pokoju dziennego (z dostępem na duży balkon, co będzie ogromną zaletą). Tym samym zamykam kuchnie, będzie ona ciemna i bez dostępu do dziennego światła i tutaj rodzą się moje obawy, a sypialnia byłaby przy kuchni. Nie wiem czy to dobry pomysł. Pragnę również zaznaczyć, że nie mam wydzielonego przedpokoju, co optycznie powiększa przestrzeń. Moim zamysłem jest przegrodzenie powierzchni w pokoju z aneksem ścianą z przesuwanymi drzwiami. Jednak nigdzie się nie spotkałam z takim rozwiązaniem, aby kuchnia była przegrodzona regipsem z sypialnią. Obecnie w pokoju z balkonem mam zamontowane drzwi chowane w kasetę - zabudowane, które chciałabym zostawić oraz lustro na scianie. Rzut przygotowałam sama, może nie jest to jakaś rewelacja, ale na pewno jest to czytelny obraz =] tak obecnie wygląda rozkład mieszkania. Zależy mi na kilku rzeczach, koniecznie stołu do wspólnych posiłków i łóżka w sypialni o wymiarach 160x200. Szafa na całą ścianę w pokoju nr2 też już jest nie do ruszenia. Bardzo proszę o radę. Czy warto w tym przypadku zamykać kuchnie. Jezeli nie to jakie rozwiązania państwo proponujecie ? Oraz jaki układ kuchni Panstwo proponujecie. W L czy może z jakimś stołem i hokerami?

Nina Korzec-Molenda

radzi stylista: Nina Korzec-Molenda

Jestem absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Moje zainteresowania: Staram się projektować nie tylko architekturę i styl wnętrza, ale przede wszystkim jego atmosferę. Atmosferę domu Twoich marzeń.

Sama zmiana salonu i sypialni w tym mieszkaniu jest dobrym pomysłem. Można zlikwidować fragment ściany z drzwiami, otwierając przedpokój na salon. Ten zabieg rozjaśni mieszkanie od wejścia i doda przestrzeni. Kuchnię też otworzyłabym na przedpokój, likwidując drzwi i poszerzając wejście. Aby doświetlić dodatkowo kuchnię, zrobiłabym ścianę do wysokości ok. 210 cm (wysokość standardowych drzwi wewnętrznych), a do sufitu zrobiłabym jakieś ciekawe przeszklenie - może w formie piaskowanego lub fakturowego szkła, może bardzo prostego geometrycznego witrażu.

Przykłady przeszklenia:

http://www.witraze.info/286-gieta-sciana-ze-szkla-artystycznego-w-salonie-kosmetycznym

http://www.witraze.info/134-przeszklenia-witrazowe-okien-rezydencji-z-motywami-malowanymi

http://www.witraze.info/136-witraze-przeszklenia-ze-szklem-piaskowanym

 Oczywiście światło sztuczne musi być bardzo funkcjonalnie rozplanowane w takiej kuchni bez okna. Na pewno da się tutaj stworzyć ciekawe i funkcjonalne wnętrze.

Mieszkanie: plan
Plan mieszkania: nowe miejsce na kuchnię
Zobacz również