Urządzamy » Praktyczne porady » Dobór koloru ścian do mebli

Dobór koloru ścian do mebli

Mam do urządzenia pokój średniej wielkości ok.12m2. Na podłodze znajduje się drewniany parkiet w średnim odcieniu brązu. Na jednej ścianie będą jasne - kremowe regały pomiędzy, którymi zostanie umieszczony fotel. Pod oknem będzie sofa, a po przeciwległej ścianie w rogu drewniany okrągły stół. Jedną ze ścian chciałabym pomalować w kolorze owocu granatu coś między fioletem, a maliną pozostałe trzy ściany w kolorze waniliowym. Moje pytania: którą/ które ze ścian pomalować na jaki kolor. Czy można pomalować np 1/3 dłuższej ściany i 3/4 krótszej na inny kolor (czy tak się w ogóle maluje), tam gdzie bedzie stał okragły stół? Jaki kolor kanapy i fotela dobrać do tego i czy drewniany ciemny stół będzie pasował do jasnych kremowych mebli? Dodam, że lubię orientalny styl wnętrz.

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Po przeczytaniu Pani pytania trudno jest mi dokładnie stwierdzić, która ściana jakim kolorem ma być pomalowana. Sama kwestia zestawienia kolorów owocu granatu z wanilią wydaje się w porządku – kluczem będzie dobranie odpowiedniego zestawienia odcieni tych barw. Malowanie sposobem „przechodzenia” mocniejszego koloru – tutaj proponowałabym zbytnio nie kombinować. Nie mogę tego z pewnością odradzić, ale również nie widzę konkretnego uzasadnienia takiego rozmieszczenia barw. Proponowałabym uprościć aranżację malując standardowo jedną ze ścian mocniejszą barwą farby. Warto zastanowić się nad meblami, które staną na danym tle ścian oraz o planowanych kolorach tych ścian. Kremowe regały będą wyglądać bardziej efektowanie na mocnym tle (kolorze owocu granatu), jednakże może się okazać, że pokój straci na przestronności, jeśli regały zajmują dłuższą ścianę wnętrza. Być może akcent tego koloru na krótszej ścianie będzie lepszy i poprawi znacznie proporcje pokoju. Trudno stwierdzić po tak powierzchownym opisie Pani pomieszczenia. Natomiast przy połączeniu wanilii z kremowymi meblami, warto wcześniej sprawdzić czy takie połączenie będzie nas zadowalać – być może efekt będzie dla nas zbyt słaby i delikatny – wtedy polecam chociażby jasny, „czysty” beż. Równie dobrze całość możemy pomalować na kremowo/beżowo, a poprzez tekstylia (np. obicie mebli) wyrazimy zamiłowanie do koloru owocu granatu.

Warto rozważyć różne możliwości malowania, raczej odradzam „przesuwanie” koloru, natomiast odnosząc się do mebli wypoczynkowych, również przemyślmy tę kwestię próbując sobie wyobrazić kolor obicia mebli na danym tle (kolorze) ściany. A może warto byłoby, aby fotel był w innym obiciu niż sofa? Może w ciemnym fiolecie (śliwka), albo w kolorze rudym, miedzianym albo szafirowym? Aby odciążyć wnętrze sofa może być w odcieniu zbliżonym do kremowych mebli, do niej pasujący stolik kawowy w podobnej stylistyce co planowany stół albo całkiem odwrotnie – sofa w kawie? Warto eksperymentować z różnymi wybarwieniami mebli, nie trzeba kurczowo trzymać się jednego stylu i koloru. Dlatego przykładowo przy stole możemy część krzeseł mieć w naturalnym wybarwieniu drewna, a część pomalowane na kremowo. Oczywiście możemy łączyć style poprzez inne elementy wyposażenia.

Jasne kolory
Jasne kolory
Zobacz również

przyjemny, do wypoczynku

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

WARTO PRZECZYTAĆ
Okładziny dekoracyjne: świat oryginalnych aranżacji ścian Stegu
Kamień dekoracyjny czy cegła na ścianie wnoszą do architektury wnętrza element prestiżu i kreatywności. Wytwarzane ...
Kuchnia modna i praktyczna: wybieramy zlewozmywaki i baterie
Kuchnia to jedno z najważniejszych domowych pomieszczeń. Tu przygotowujemy i często spożywamy posiłki. Dobrze dobrane ...
Funkcjonalny design w wydaniu Roca: podwieszana miska WC GAP Clean Rim
Podążanie za trendami, analizowanie działań konkurencji, wprowadzanie innowacji oraz udoskonalanie produktów- to elementy przyczyniające się ...
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 13599 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na nowoczesną łazienkę z umywalką podwójną

  Umywalka podwójna zrealizowana na wymiar przez manufakturę Luxum, z szufladami obłożonymi naturalnym fornirem. Taką umywalkę łatwo jest dostosować do wnęk i na potrzeby konkretnego miejsca.

 • Umywalka, ceramika, wanna

  Witam, chciałbym przedstawić mój pomysł na wyposażenie łazienki w tak modny sposób jakim jest beton architektoniczny przy nowych trendach ma to innowacyjne zastosowanie.

 • Mój pomysl na toaletkę

  Nowoczesna toaletka MAKEUP do mieszkania w stylu LOFT. Jako blat zostało wykorzystanie szkło. Toaletka z betonu architektonicznego, całość stanowi napis MakeUp. Zdjęcie wykonane w dopiero urządzanym mieszkaniu.