Kolor ścian: jak optycznie pomniejszyć pokój?

Jaki wybrać kolor ścian w dużym pokoju, podzielonym na dwie części. W pierwszej znajdują się: szafa, komoda na książki, biurko i okna, w drugiej natomiast (oddzielonej niepełną ścianką działową) są łóżko, komoda i podwójne drzwi balkonowe. Meble są koloru brązowo-kremowego. W części sypialnianej jedna ściana (sufit) jest pod skosem. Reszta wnętrza jest bardzo wysoka. Chciałabym optymalnie zmniejszyć pokój, ponieważ gdy się do niego wchodzi nie dość, że sam w sobie jest duży to jasne kolory jeszcze bardziej powiększają przestrzeń, dodatkowo lustra w szafie przesuwanej wydłużają pokój. Mój ulubiony kolor to turkus/mięta. Czy można ciekawie połączyć te odcienie z innymi kolorami ścian? Czy lepiej wybrać zupełnie inne kolory ścian?

Ola Majchrowska

radzi stylista: Ola Majchrowska

architekt, projektantka wnętrz

Najchętniej zaproponowałabym pomalowanie wszystkich ścian śmiałym, ciemniejszym odcieniem koloru beżowego lub jasnego café latte. Ważnym jest, aby dobrać odpowiedni odcień koloru ścian tak, aby nie zlał się zbytnio z kolorem mebli. Inną bazą może być jasnoszary, który bardziej będzie kontrastował z kolorem mebli. Dalej poleciłabym wyróżnienie innym kolorem/kolorami dwóch miejsc: ścianki, która dzieli pokój oraz jednej całej ściany w tej części z łóżkiem, która znajduje się naprzeciwko szafy i luster. Zarówno turkus, jak i mięta będą dobrze komponować się z bazowym kolorem większości. Można oba zastosować w dwóch zaproponowanych miejscach. Efekt końcowy powinien być w miarę ciepły oraz zarazem chłodny i orzeźwiający. Sufit oraz skos - na biało.

Kolory ścian

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wyżej wymienionych barw po przekątnej pokoju, czyli w jednej części pomalowanie fragmentu ściany po prawej stronie małej ścianki oraz fragmentu na przeciwległej ścianie w drugiej części (od szafy do miejsca ścianki rozdzielającej). Trudno jest to dokładnie wytłumaczyć, ponieważ tylko mogę sobie wyobrazić pokój, a nie znam dokładnego umiejscowienia okien i drzwi.

Kolory dodatków

Do takiego zestawu barw polecam m.in. białe dodatki oraz w ciepłych kolorach takich jak: koralowy, pomarańczowy, „brudny róż” lub amarantowy. Dla uzupełnienia mogą być odcienie niebieskiego (akwamaryna, turkus, szafir, kobalt, granat), miętowego i/lub brązowego (orzech włoski, mleczna i gorzka czekolada, cynamon). Warto skomponować swój ulubiony zestaw barw. W dodatkach typu poduszki i zasłony polecam wybieranie odważnych wzorów w mocnych kolorach zamiast gładkich tkanin. Zachęcam do eksperymentowania. Niech będzie widoczne na pierwszy rzut oka, kto mieszka w tym pokoju ;-)

zielony kolor ścian
zielony kolor ścian
Zobacz również