Jak pomalować dom?

Jesteśmy na etapie wykańczania domu. W lipcu czeka nas malowanie wnętrz. Nie wiem jak dobrać kolory, aby ze sobą współgrały. Salon będzie biały, przełamany ciepłą szarością, kominek grafitowy, a meble orzechowe - podobnie jak drzwi i okna. Na posadzce znajdują się szare płytki. Kuchnia natomiast będzie miała bordowe ściany. Czy przedpokój i wiatrołap również powinny być w szarościach bądź w bordo? Czy te same kolory muszę wprowadzić na poddasze? Jak zaznaczyć klatkę schodową x dębowymi schodami? Myślałam, aby każdy pokój na poddaszu pomalować na szaro z dodatkiem jakiejś innej barwy, np. sypialnia szary i turkusowy lub błękit. Gabinet szary z pomarańczą, pokój z żółtym. Jedynie w dziecięcym ecru z zielenią. Całe poddasze ma dębowy parkiet. Nie wiem także co zrobić z korytarzem. Ktoś mi powiedział, że za dużo szarości, czy miał rację? Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem, w którym iść kierunku.

Nina Korzec-Molenda

radzi stylista: Nina Korzec-Molenda

Jestem absolwentką Wydziału Architektury Wnętrz w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Szczecinie. Moje zainteresowania: Staram się projektować nie tylko architekturę i styl wnętrza, ale przede wszystkim jego atmosferę. Atmosferę domu Twoich marzeń.

Aby kolorystyka mieszkania była spójna nie trzeba powtarzać wszędzie tego samego koloru. Ważne by miały tę samą temperaturę, czyli były albo ciepłe albo chłodne. Najlepiej wybrać jeden bazowy, jasny kolor, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu (biel lub jej złamany odcień, krem, jasny beż) i do niego dokładać inne pasujące barwy. Szarość można zastosować jako bazę na jednym piętrze. Pomysł z dołączeniem do niej innych kolorów na piętrze jest dobry. Radziłabym jednak spróbować kilka odcieni w każdym z pomieszczeń i wybrać ten, który wszędzie wygląda najlepiej (neutralnie) W całym domu rzeczywiście może być za dużo szarego. Sufity np. wszędzie pomalowałabym na biało. Bordo należy stosować oszczędnie, gdyż jest to bardzo mocna barwa. Dla równowagi najlepiej łączyć ją z lekkimi, pastelowymi kolorami. Aby nie przytłoczyć niewielkiego przedpokoju i tutaj warto zastosować jasne kolory – podobnie ciemny korytarz.
Kolory najlepiej typować na podstawie próbnika. Przykładając do ścian dobierać odpowiednie odcienie. Zazwyczaj nie ma problemu z wypożyczeniem go do domu. Wybrane już kolory można kupić w ilości testowej (testery kolorów) i wypróbować na fragmencie ściany w danym pomieszczeniu. Na ścianach mogą jednak przybierać inne odcienie, warto więc sprawdzić, czy wyglądają tak jak to sobie wyobrażamy.

Fot. materiały prasowe Dekoral
Fot. materiały prasowe Dekoral
Zobacz również