Kolory wnętrza: jak je dobierać?

Chciałabym się dowiedzieć z jakim kolorem mogłabym połączyć odcienie: fioletowy, lawendowy albo wrzosowy w pokoju dziennym? Jak zestawiać kolory wnętrz?

Ola Majchrowska

radzi stylista: Ola Majchrowska

architekt, projektantka wnętrz

W dopasowaniu kolorów we wnętrzu bardzo duży wpływ mają rodzaj pomieszczenia, jego wielkość, pełnione funkcje oraz doświetlenie światłem dziennym. Istotną rolę odgrywają nasze oczekiwania wobec wystroju, proporcje wybranych barw, jakie chcielibyśmy zastosować oraz ich forma (postać wyrazu: ściany, tekstylia, ceramika itd).

Wybieramy kolory wnętrz

Pytanie jest ogólne, nie wiem czy tyczy się tylko koloru ścian czy łączenia koloru/kolorów ścian przykładowo z materiałami i dodatkami. A to dość istotna informacja. Z pewnością wszystkie wymienione barwy dobrze będą komponować się przede wszystkim z bielą, écru albo bardzo jasnym, neutralnym kolorem beżu/kości słoniowej. To w miarę bezpieczne rozwiązania, kiedy nie mamy dokładnie sprecyzowanego celu odnośnie wystroju. Biel sprawi, że pomieszczenie będzie „świeże” i jasne, a dodatkowy kolor „czysty” w swoim wyrazie. Odcienie beżu dodadzą ciepła. Ciekawym połączeniem wymienionych barw ostatnio popularnym jest również połączenie z odcieniami szarości (najczęściej jasny gołębi).

Jak zestawiać kolory

Warto zestawiać ze sobą wybierane kolory poprzez próbki (farby, wzornik NCS, wzorniki materiałów), aby znaleźć idealne dla nas rozwiązanie. Więcej informacji trudno jest mi udzielić, ponieważ teoretycznie każdy kolor z każdym możemy razem zestawić. Liczy się co, gdzie, w jakiej formie, co chcemy uzyskać? itp… Często łatwo jest przesadzić zestawiając dwa mocne kolory bezpośrednio ze sobą (w szczególności w dużej ilości), dlatego zaleca się dorzucanie (wplatanie) kolorów neutralnych (biel, beże, szarości), aby „odciążyć” wnętrze. Wymienione kolory możemy łączyć z odcieniami zieleni, żółtego, pomarańczy, czerwieni, niebieskiego… jest tak wiele możliwości! Dodatkowych inspiracji kolorystycznych możemy poszukać wśród kolorów z palety barw kontrastujących, harmonizujących lub przejść tonalnych (stopniowanie odcienia barwy). Od tego zależy czy wnętrze będzie awangardowe, z pomysłem i świeżością czy spokojne, wręcz „senne”. Zachęcam do zestawiania na próbę kolorów. W razie potrzeby służę ponownie pomocą.

Inspiracje: http://www.urzadzamy.pl/salon/sciany/malowanie-scian-kolory-scian-i-metamorfoza-salonu-salon-fioletowy,76_6089.html, http://www.urzadzamy.pl/salon/aranzacje/jak-urzadzic-salon-fioletowy-pokoj,14_5491.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/meble/spokojnie-i-elegancko,18_3162.html

fioletowy i wrzosowy
fioletowy i wrzosowy
Zobacz również