Jak urządzić mieszkanie o pow. 51 m2

Kupiłam mieszkanie i będę je urządzać. Nie wiem w jaki sposób połączyć podłogę w holu, aneksie kuchenny i salonie? Co wybrać do przedpokoju: terakotę czy panele? W pokoju dziennym chciałabym wstawić narożnik, niską szafkę pod tv, komodę i jeszcze stół z 4 krzesłami - jak ustawić meble?

Ola Majchrowska

radzi stylista: Ola Majchrowska

architekt, projektantka wnętrz

Ze względu na otwartą kuchnię na salon polecam stół z krzesłami pomiędzy tymi dwiema strefami. Zabudowa kuchenna z prawej strony mogłaby kończyć się niezbyt wysoką ścianką-murkiem (min. 15-20 cm powyżej powierzchni blatów; może być pokryty od góry marmurem lub drewnem), który zasłoniłby część aneksu. Z drugiej strony pod murkiem od strony salonu zaplanowałam stół (ok. 90 x 145 cm) z 4 miejscami siedzącymi. Dzięki temu stół ładnie zamknie część kuchenną, będzie do niego łatwy dostęp z obu stref oraz z przedpokoju. Będzie pierwszym miejscem jakie zauważymy po wejściu de strefy dziennej mieszkania. W załączonym pliku obrysowałam zabudowę kuchni, wsuwając lodówkę pod zabudowę w miejsce części szafy z przedpokoju. Zyskamy tym więcej miejsca, łatwiej będzie poruszać się po kuchni, mając jednocześnie dostęp do wszystkich sprzętów. Świadomie zmniejszyłam szafę w przedpokoju, jednakże wydaje mi się, że klarowność zabudowy kuchennej na tym bardzo zyskała. Lodówka wraz z murkiem zamkną w prostej linii strefę kuchenną. W przedpokoju można umieścić dodatkowe haki na kurtki na tylnej ściance od zabudowy lodówki.

Pokój dzienny: meble

W salonie umieściłam narożnik na prawo od sporego okna, ze względu na grzejnik po drugiej stronie ściany. Z planu wyczytuję możliwość wyjścia na balkon z prawej lub z lewej strony okna, dlatego nie będzie problemu z wychodzeniem po lewej stronie od wypoczynku. Naprzeciwko narożnika proponuję niską szafkę, tv oraz komodę. Na styku salonu i przedpokoju z lewej strony narysowałam ściankę, która sięga mniej więcej długość do zabudowy lodówki (w jednej linii zamyka przedpokój). Ścianka mogłaby być od sufitu do podłogi, szklana (z nadrukowaną grafiką) lub ażurowa (regał na kilka książki z płyt MDF) tak, aby nieco przysłaniała salon z przedpokoju, ale żeby nie zabierała zbyt dużo światła.

Jak urządzić mieszkanie: wybór podłogi

Na rysunku liniami zaznaczyłam strefy posadzki. Zdecydowanie polecam panele drewniane lub parkiet w salonie oraz dodatkowym pokoju (sypialni). Nie polecam ich natomiast w miejscu stołu z krzesłami ze względu na ścieranie powierzchni przez nóżki krzeseł. Przy częstym korzystaniu z tej strefy przez mieszkańców oraz gości, czasami nawet podklejanie nóżek nie pomaga i po jakimś czasie okazuje się, że przydałoby się cyklinowanie. Co prawda na rynku wielu producentów oferuje produkty z dużą odpornością na ścieranie, jednakże bardziej polecam płytki. Można ujednolicić podłogę w przedpokoju, kuchni oraz pod częścią stołu stosując gres (bardziej odporny na ścieranie od terakoty). Pod stołem można zastosować inny kolor gresu, aby wyróżnić nieco tą przestrzeń. Prostymi liniami na rysunku oznaczyłam granice ewentualnych innych kolorów gresu, kierując się jak najprostszym układem stref, unikając łuków na podłodze.

Inspiracje: http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/aranzacje/aranzacja-kuchni-projekt-kuchni-z-pocalunkiem-gustava-klimta,6_6452.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/aranzacje/pomysl-na-male-mieszkanie-kuchnia-w-stylu-skandynawskim,6_5948.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/meble/zasiadzmy-do-stou,18_2979.html

Rozplanowanie

Rozplanowanie

Zobacz również