Urządzamy » Praktyczne porady » Jak pomalować salon z kuchnią?

Jak pomalować salon z kuchnią?

Jaki kolor byłby najodpowiedniejszy do ścian. Salon jest połączony z kuchnią. Kuchnia i drzwi w mieszkaniu są w kolorze jasnym. Aktualnie ściany są pomalowane na biało, ale chciałabym ożywić je jakimiś kolorami, szczególnie kącik wypoczynkowy, który jest urządzony w ciemnej tonacji.
Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Proponowałabym do salonu z kuchnią wybrać jeden kolor bazowy - czystą biel, złamaną biel (off white, wpadający w żółty, różowy, zielony lub niebieski), czysty kolor beżowy lub bardzo jasną kawę z mlekiem. Wybór koloru zależy od Pani upodobań. Można poeksperymentować z bielą, która już jest. Kolor bazowy łączyłby wszystkie funkcje użytkowanej przestrzeni. Następnie zastanowiłabym się, które ze ścian warto byłoby szczególnie zaakcentować kolorem. Nie znam Pani planu salonu połączonego z kuchnią, dlatego nie mogę wskazać żadnych ścian, które można „ożywić”. Zazwyczaj dobrze nadają się do tego ściany/fragmenty ścian przykładowo nad blatem kuchennym (jeśli nie ma glazury - można pomalować farbą i zabezpieczyć np. szkłem), przy stole jadalnym, ściana z tv lub kanapą itd. Przy małych wnętrzach warto postawić na minimalizm i ograniczyć ilość tego typu akcentów, aby uniknąć chaosu.

Jak wybierać i łączyć kolory wnętrz

Jeśli chodzi o dodatkową  kolorystykę – rodzi się pytanie czy tylko jeden dodatkowy kolor wprowadzić czy więcej? Może dwa? Odcień pastelowy, przygaszony czy wyrazisty? Przykładowo - krwista czerwień, ceglasty czy burgund, mandarynkowy, tycjan czy złocisty? Zachęcam przejrzenie katalogów z farbami oraz wzornika kolorów NCS (dostępny do wglądu w sklepach z farbami) oraz wybranie odpowiedniego dla siebie koloru i jego odcienia. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam na odpoczynku i relaksie w tym pomieszczeniu, wybierajmy raczej kolory pastelowe, spokojne. Natomiast jeśli chcielibyśmy, aby kolor dodawał nam energii - można poszaleć w odważniejszych odcieniach.

Dodam, że w okolicach kuchni przy jasnej zabudowie postawiłabym przede wszystkim na kolor czerwony, pomarańczowy czy zielony. Kolory ładnie powinny kontrastować z jasnymi meblami, jednocześnie ożywiając tę strefę. Odcień zależy od Pani.

Inspiracje fotograficzne: http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/aranzacje/przestronna-kuchnia-z-salonem-wnetrza-urzadzone-wygodnie-i-dizajnersko,6_6060.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/meble/jak-urzadzic-kuchnie-funkcjonalna-kuchnia-wybieramy-meble-kuchenne,18_3302.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/aranzacje/aranzacje-kuchni-kuchnia-bajecznie-kolorowa,6_3509.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/meble/urzadzanie-kuchni-sciana-nad-blatem-20-pomyslow-na-kuchnie,18_6334.html, http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/aranzacje/jadalnia-w-kolorze-czerwonym-jak-wprowadzic-mocne-kolory-do-wnetrza,6_4439.html, http://www.urzadzamy.pl/miesiecznik-dobre-wnetrze/wnetrza/mieszkanie-wygodne-dla-rodziny,109_5574.html

Jadalnia
Jadalnia
Zobacz również
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 11906 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.