Jaki kolor ścian do kuchni?

Mam wyremontowaną kuchnię, ale cały czas coś mi nie pasuje w jej wystroju. Chciałabym ją ocieplić, żeby była bardziej przytulna. Na jaki kolor pomalować ściany w kuchni, żeby pasowały do glazury w kolorze niebieskim z nutą turkusu? Doradzono mi kolor szary, ale obawiam się, że w kuchni będzie nadal "zimno". Stół w kuchni jest sosnowy, jasny.

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Zdecydowanie polecam ciepły, pastelowy kolor na ścianę w kuchni, przykładowo bardzo jasną „lilię wodną” (Dekoral – Łazienka & Kuchnia, efekt satynowy), słodki „deser waniliowy” (Dekoral, Ł&K, satynowy), „magnolię” (Dulux, Ł&K, matowy) lub „słoneczny jęczmień” (Dulux, Ł&K, satynowy). Takie kolory ścian pomogą stworzyć harmonijne wnętrze z kolorem przewodnim i mogą kojarzyć się z plażą i morzem, dzięki temu unikniemy wrażenia chłodu. Piękny kolor płytek może stać się najatrakcyjniejszym elementem w kuchni, dlatego dodatki proponuję dobierać pod kolor ścian i przede wszystkim płytek, w kolorach: kremowy, ciemnobeżowy, błękit, turkus, szafir i granat. Na stole mogłyby znaleźć się dwa bieżniki (ułożone w poprzek) z kilkoma podkładkami lub obrus, w jednolitych barwach lub z wzorami w kwiaty lub paski. Dodatkową dekoracją stołu mógłby być niebieski wazon ze świeżymi kwiatami lub doniczki (np. z lawendą lub ziołami) oraz duży obraz/fotografie bądź ozdobny zegar nad stołem. To miejsce powinno być interesujące i przyjemne oraz powinno delikatnie zapraszać do stołu na filiżankę kawy z ciastkiem lub obiad z najbliższymi.

W małej kuchni zawsze polecam jednolity kolor ścian, natomiast w większej, jeżeli jest taka możliwość, polecam pomalowanie ściany (lub fragmentu), przy której jest stół w mocniejszym kolorze – tutaj w kolorze niebieskim czy szafirowym. Można w tym miejscu położyć tapetę lub fototapetę w wyżej wymienionej kolorystyce. Możliwości jest dużo, wybór zależy od upodobań.

Jeżeli chciałaby Pani wprowadzić dodatkowy kolor do wnętrza, ożywić je bardziej, urozmaicić - proszę wymienić kilka dodatków, głównie tych na stole (doniczki, serwetki, obrus, podkładki itp.). Proponuję: ciemnoróżowy (odcienie pudrowego różu, wrzosowego, fuksji, amarantowego), zielony (pistacjowy, limonkowy), żółty (cytrynowy, złoty) lub czerwony (ognisty czerwony, bordowy, curry). Jeżeli w kuchni jest okno – można zrezygnować z tradycyjnych firanek na rzecz upiętego tiulu (w jednym lub w dwóch kolorach).

Inspiracje: http://www.urzadzamy.pl/kuchnia/meble/niebieskie-dodatki-w-kuchnia-styl-srodziemnomorski,18_4564.html, http://www.urzadzamy.pl/miesiecznik-dobre-wnetrze/dobre-zestawy/blekit-i-turkus-kolory-lata-na-powitanie-jesieni,112_6119.html

Kuchnia w kolorze niebieskim
Kuchnia w kolorze niebieskim
Zobacz również