Jaki kolor ścian pasuje do czerwonej sofy?

Nie wiem na jaki kolor pomalować pokój? Jaki kolor ścian będzie pasował do czerwonej sofy w salonie?

Ola Majchrowska

radzi stylista: Ola Majchrowska

architekt, projektantka wnętrz

Kolory ścian muszą pasować do mebli i dodatków znajdujących się we wnętrzu. Do czerwonej sofy pasuje wiele różnych kolorów. Nasuwa się więc pytanie, czy chcemy, aby nasza sofa była główną ozdobą pokoju tak, aby zwracała na siebie uwagę każdego? Czy chcemy mieć nowoczesne wnętrze?

Dla uzyskania takiego efektu pomogą czyste i chłodne kolory ścian i dodatków: biel, szarość, grafit i czerń. Jasne barwy wyostrzą czerwień sofy, a ciemne podkreślą jej moc i będą jej szlachetnie towarzyszyć. Gdzieniegdzie czerwone dodatki (ceramika, lampa, żaluzje, ramy zdjęć itp.) dopełnią wnętrze. Nie liczy się ilość, ale jakość dobieranych elementów. Zwróćmy uwagę na materiały: ich wzór i fakturę. Mile widziane elementy szklane oraz meble białe lub o chłonnym, neutralnym odcieniu drewna. Powstanie wtedy wnętrze nowoczesne, nieco surowe, czyste, kontrastowe i wyraziste. Dla niektórych może być zbyt chłodne i smutne, dla innych może być idealne.

Jeśli chcielibyśmy wprowadzić dodatkowy kolor (np.: fioletowy, żółty, turkusowy) wystarczy pomalować jedną ścianę na wyrazisty kolor lub położyć wzorzystą tapetę/fototapetę oraz dołożyć kilka „szalonych” poduszek.

Innym rozwiązaniem są jasne, pastelowe kolory ziemi (i nie tylko) użyte na ścianach oraz w dodatkach, tak aby móc wybierać z ich całej gamy różnych odcieni. Proponuję paletę kolorów od kremowego, beżowego, do jasnych i ciemnych odcieni brązowego oraz czerni. Przy takim zestawieniu kanapa nie będzie tak bardzo rzucać się w oczy, a wnętrze będzie dla nas cieplejsze i spokojniejsze. Z łatwością będziemy mogli się zrelaksować. Możemy wpleść dodatkowy, pastelowy kolor - np. wrzosowy - poduszki, koc, zasłony itp.

Można się również pokusić o zestawianie czerwieni równie z mocnymi kolorami jak ona: z pomarańczowym, pudrowym różem, lawendowym, limonkowym itp. Trzeba jednak uważać, aby nie zrobiło się zbyt pstrokato. Wnętrze z pewnością będzie dodawać pozytywnej energii, nawet w czasie deszczowych jesiennych dni.

Czerwona sofa
Czerwona sofa to mocny akcent kolorystyczny we wnętrzu.
Zobacz również