Dopasowanie kolorów do pokoju

Proszę o pomoc w dopasowaniu kolorów do pokoju, który aktualnie spełnia fukncję salonu i sypialni. Ściany są w kolorze piaskowym (bardziej wpadającym w jasny żółty), a meble są jasnobrązowe. Połączenie to na razie wydaje mi się mdłe. Chciałabym ożywić pokój. Myślałam o zielonym i granatowym lub o jednej tylko barwie. W pokoju jest łóżko małżeńskie. Wymiana mebli i kolorów ścian na razie nie wchodzi w grę. Do dyspozycji mam jeszcze czarny fotel. Bardzo proszę o poradę.

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Myślę, że w opisanym przez Panią wnętrzu, najlepszą opcją jest wymiana dekoracji i dodatków. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, ponieważ daje wiele „możliwości małych zmian”, jak i łatwo będzie można odmienić diametralnie klimat wnętrza i zmienić kolory, kiedy nam się znudzą po dłuższym czasie. Jednocześnie baza jaka już istnieje (piaskowy na ścianach oraz jasnobrązowe meble) daje duże pole manewru.

Proponuję skupić się tylko na dwóch barwach dodatków - np. niebieskim i brązowym (lub analogicznie zielonym i brązowym) - oraz bazować na odcieniach tych kolorów: od jaśniejszych do ciemniejszych, od pastelowych do bardziej żywych. Oczywiście warto byłoby skupić się na kilku odcieniach danej barwy, niekoniecznie starać się wszystkie „zmieścić” we wnętrzu. Mówiąc o odcieniach niebieskiego mam na myśli m.in. akwamarynę, turkus, szafir, granat. Natomiast mówiąc o brązowym - m.in. krem, beż, café latte, kakao, gorzką czekoladę. Do tego zestawu zawsze mile widziane są biel (rozjaśni wnętrze, nada lekkości) i czerń (doda charakteru, elegancji, nawiąże kolorystycznie do fotela). Kolory należałoby ze sobą przeplatać tak, aby wzajemnie lekko kontrastowały. Oprócz kolorów, liczą się również faktury i wzory.

Dodatki do wnętrza

Wymianę dodatków proponowałabym zacząć od poduszek na łóżku, narzuty (bądź pościeli) oraz zasłon w wyżej wymienionych kolorach. Zmiana tych elementów z pewnością zostanie zauważona i powoli pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie w pokoju. Planując małe zmiany, zastanówmy się, co możemy wykorzystać z wystroju istniejącego, bądź przyjrzyjmy się temu, co może akurat mamy gdzieś głęboko w szafie i mogłoby się nadawać.

Reszta dodatków to jakieś drobne przedmioty, jak wazony, abażury na lampkach, świece, doniczki, bieżniki, koc, dywanik itd. Śmielszym posunięciem byłoby zmienienie w przyszłości ściany za łóżkiem - można ją pomalować (fragment lub całość) farbą (np. koloru szafirowego) lub położyć tapetę z jakimś wzorem w podobnej kolorystyce.

Zarówno ilość, jak i proporcje użytych barw zależą od Pani indywidualnego gustu. Najlepiej jest dokonywać zmian powoli, abyśmy sami intuicyjnie zdecydowali, czego jeszcze (jakiego elementu i w jakim kolorze) brakuje lub czego jest już za dużo. Przy urządzaniu proszę wziąć również pod uwagę wielkość pokoju i doświetlenie w ciągu dnia. Im mniejsze wnętrze, tym proporcjonalnie mniej dodatków i użytych odcieni, natomiast więcej bieli, beżu i kremu.

Inspiracje: http://www.flickr.com/photos/30392490@N06/2937700306/ ,

http://www.flickr.com/photos/30392490@N06/2937688270/ ,

http://www.flickr.com/photos/30392490@N06/2937700298/ ,

http://www.flickr.com/photos/30392490@N06/2937688266/ ,

http://www.archtrend.pl/img/Wnetrza/szary-salon/szary_salon_architecturaldigest.com_1.jpg

Kolory wnętrz
Kolory wnętrz
Zobacz również