Kolory ścian: jakie wybrać do małego pokoju

Mam pytanie odnośnie wyboru kolorów ścian. W pokoju stoi łóżko koloru miodowego i od dłuższego czasu zastanawiam się nad kolorem ścian... Przemawia do mnie kolor cynamonowy w połączeniu z cafe latte.. .czy to dobry wybór, czy może inne barwy będa lepiej pasowały? Pokój jest dość mały i chciałbym, aby wydawał się trochę większy.

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Połączenie koloru cynamonowego i café latte ładnie się prezentuje w większych pomieszczeniach, ponieważ to zestawienie może trochę zmniejszyć optycznie wnętrze. Na pewno nie uzyskamy wrażenia większej przestrzeni. Café latte samo w sobie jest ciemniejszym odrobinę kolorem. Cynamon natomiast jest dość mocny i dodaje dużo energii. Jednak razem mogą być podstawą do stworzenia przytulnego, „przygaszonego” i tajemniczego miejsca.

Jak wybrać kolory ścian

Pod uwagę trzeba wziąć dopływ światła dziennego do pomieszczenia. Jeżeli jest go za mało, prawdopodobnie kolory wyjdą ciemniejsze. Przez to może się okazać, że może warto byłoby wybrać kolor o ton lub dwa jaśniejszy (np. z mieszalnika). Jednak to nie powód do całkowitej rezygnacji z upatrzonych kolorów. Jest jeszcze kilka sposobów na „rozjaśnienie” wnętrza, ale o tym napiszę później.

Nasuwa mi się pytanie: jakie pomieszczenie chce Pani urządzić? Jeżeli jest to sypialnia, w której będą miodowe łóżko oraz jakieś dodatkowe meble w kolorze miodowym, proponowałabym pomalować jedną ścianę (tą z łóżkiem) na kolor cynamonowy (np. Dekoral), aby ją zaakcentować, a resztę ścian na café latte lub coś jaśniejszego (jaśmin, orchidea, magnolia, biała czekolada (np. z Dulux’a)). Do tego dodatki w wyżej wymienionych barwach + mleczna i gorzka czekolada (pościel/narzuta, dywan, poduszki (!), świece, wazon itp.) Łóżko na cynamonowym tle, a na nim jasna narzuta i poduszki: cynamonowa, kremowe i czekoladowe. W sypialni warto pomyśleć o jakimś wieczorowym, ciepłym oświetleniu. Ale to są tylko przykłady.

W sypialni możemy pozwolić sobie na „przygaszone”, ciepłe kolory – to pozwoli na stworzenie miejsca wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Jednak nie wszystkim pasuje ciemna i intymna sypialnia. Jeżeli po pomalowaniu stwierdzi Pani, że efekt jest „zbyt ciemny” proszę „rozjaśnić” wnętrze jasnymi dodatkami – w różnych odcieniach kremowego i beżowego (ewentualnie dodać biały). Wtedy im więcej jaśniejszych dodatków, tym wnętrze wydaje się również jaśniejsze, a kolor ścian jest zachowany. Również odsłonięcie okien, pozbycie się mało przepuszczających światło firan czy zasłon, czy zamiana na jaśniejsze, wszystko to będzie miało zdecydowany wpływ na ostateczny efekt.

Jeżeli wnętrze dotyczy dużego pokoju, zastosowałabym jaśniejszą kolorystykę np. magnolia (na większości ścian) i jasny beż lub café latte oraz cynamon gdzieniegdzie. Do tego między innymi ulubiony cynamonowy w dodatkach.

Innymi kolorami, które mogłyby zastąpić analogicznie cynamonowy, ładnie komponowałyby się z łóżkiem oraz café latte i jego jasnymi odcieniami, są np. zielony (pędy bambusa, trawa morska - Dulux), soczysty melon (Dekoral) czy kwitnący lotos (Dulux). Wybór jest ogromny, wybór zależy od indywidualnego gustu.kolory ścian
kolory ścian
Zobacz również