Jaki kolor ścian wybrać do ciemnego pokoju?

Mój pokój jest od północny. Ściany pomalowane są w kolorze błękitnym. Za każdym razem, gdy wchodzę do pokoju mam wrażenie zimna. Zasłony, fotele, sofa i meble są jasnobrązowe, nieraz wchodzące w żółć. Chciałabym zmienić kolor ścian, by lepiej się czuć w pokoju. Ale jaki wybrać kolor?

Aleksandra

radzi stylista: Aleksandra

Uwielbiam prostotę, funkcjonalność i barwy

Przede wszystkim trzeba pomyśleć o „podniesieniu temperatury” w pokoju. Proponuję zamiast chłodnego błękitu minimalnie bardziej jaskrawe, mocniejsze i cieplejsze odcienie kolorów ścian, aby zrównoważyć nasz odbiór wizualny i ocieplić wnętrze. Takie barwy w dobrze doświetlonych pomieszczeniach mogą być jeszcze żywsze ze względu na odbijające się od nich światło słoneczne - mamy wtedy wrażenie, że nas rażą. Natomiast w bardziej zacienionych wnętrzach to mógłby być strzał w dziesiątkę. Same w sobie wprowadzą trochę słońca, a stałe zacienienie wnętrza nie podsyci bardziej ich intensywności. Polecam na ścianę słoneczne odcienie żółtego, blade pomarańcze i świeże zielenie. Jeżeli mogłoby to być dla Pani za odważna kolorystyka - można pokusić się o tapetę (na fragmencie lub całości) na ścianie, gdzie jest sofa. Tapeta złamałaby jednolity kolor ścian, a jej wybór miałby duży wpływ na metamorfozę wnętrza. Barwy muszą być dobrane według indywidualnego gustu tak, aby kojarzyły nam się ciepło i pozytywnie.

Kolory dodatków do wnętrza

Na końcu dobieramy kolory dodatków. Proponuję dodatki w kolorze białym, kremowym, jasnobeżowym i inne w zależności od upodobań. Od nich również zależy efekt końcowy ;-) Sugeruję wymienić przede wszystkim zasłony na jasne i zrezygnować z firanek (jeśli je Pani ma), aby dodatkowo nie zaciemniać pokoju. Inną dekoracją na okno mogą być lekkie i jasne tiule.

Aranżacja wnętrza

A więc mamy przykładowo słoneczne ściany, jasnobrązowe meble i jasne zasłony. Do tego proponuję jasną narzutę na sofę i na niej kilka kolorowych poduszek (mogą być różnej wielkości, różnego kształtu i o różnej fakturze) np.: pomarańczowa, amarantowa i turkusowa. Innymi zestawami mogą być limonkowy, grafitowy, czerwony, ciemnobrązowy, szafirowy itp…  Różne kolory można ze sobą mieszać. Zachęcam do eksperymentowania, ponieważ w dodatkach możemy sami podokładać więcej cieplejszych lub chłodniejszych barw. Na stolik można położyć bieżniki lub inne dekoracje w kolorze którejś z poduszek oraz kilka kolorowych doniczek na parapecie. Radosne kompozycje mogą ładnie wyglądać w mało oświetlonym pokoju.

Żółty
Żółty kolor ścian
Zobacz również