Ucieczka na wieś, czyli retro i folk w zgranym duecie

2018-07-19 16:48

Z mieszkania w stolicy do domu na wsi – taką drogę przeszli właściciele tego niezwykłego lokum. A w wystroju to, co dawne, wspaniale dogaduje się z nowoczesnymi elementami. Jest kolorowo, bo znajdziemy też folk, ale klimatycznie i z duszą.

Spis treści

  1. Przeprowadzka na wieś
  2. Nowy dom – budowa od podstaw
  3. Jak urządzić dom w klimacie dawności? Rady właścicielki

Po wielu latach spędzonych w mieszkaniu w mieście właścicielka cieszy się, że wreszcie ma przestronną kuchnię otwartą na część wypoczynkową i jadalnię. To tutaj tak naprawdę toczy się życie całej rodziny.

Przeprowadzka na wieś

Właściciele nie planowali żadnych rewolucji. Od zawsze mieszkali w Warszawie, a dom, który chcieli postawić na Podlasiu, miał być ich wakacyjnym azylem. Życie miało się toczyć w z góry zaplanowanym rytmie – praca, dom, dzieci. Na co dzień w stolicy, za miastem od święta. Aż tu znajomy właścicielki wyliczył, ile weekendów będzie mogła spędzić poza Warszawą. Po uwzględnieniu pracujących sobót i niedziel faktycznie zostałoby niewiele czasu. Wówczas podjęto decyzję: „Wyprowadzamy się na wieś!”.

..  Wiejskie fusion – jak łączyć stare z nowym? >>>

Nowy dom – budowa od podstaw

Budowę nadzorowali zdalnie. Przyjeżdżali na miejsce, kiedy tylko trafiła się okazja. Spali w drewnianej chacie, otrzymanej razem z kawałkiem ziemi, na którym się właśnie budowali. Zimą ogrzewał ich tu stary piec kaflowy, latem szukali ochłody w cieniu drzew.

Budowa trwała dwa lata. W tym czasie właścicielka przemyślała kwestię wystroju wnętrz. Ich mieszkanie w stolicy było monochromatyczne, skąpane w bieli. A ona od zawsze kochała ludowe, nieco nawet siermiężne klimaty. Ceniła je za naturalność oraz za bogactwo wzorów. Postanowiła, że do nowego domu wprowadzi kolor, różnorodne faktury oraz bliski jej sercu styl vintage.

Zależało jej, by oprócz stylizowanych mebli i dodatków wnętrza zdobili prawdziwi świadkowie poprzednich epok. Wyszukała w sieci żeliwne kaloryfery żeberkowe oraz zjawiskowe płytki ceramiczne, które niegdyś służyły mieszkańcom starych kamienic. Ma do nich ogromny sentyment, ale darzy szacunkiem wszystkie przedmioty, zarówno te z duszą, jak i nowe, które przyjechały do niej prosto z półek sklepowych. I z uśmiechem obserwuje, jak w jej domu zyskują nową historię.

..  Wnętrza w starym stylu – moda na vintage i PRL >>>

Jak urządzić dom w klimacie dawności? Rady właścicielki

Poszukując autentycznych elementów retro, zwracaj uwagę nie tylko na meble i akcesoria, ale również na materiały wykończeniowe. Dziś na rynku jest wiele firm specjalizujących się w pozyskiwaniu i sprzedaży np. żeliwnych grzejników czy zjawiskowych kafli. Natomiast na prywatnych aukcjach (również zagranicznych) bez trudu znajdziesz całe rolki tapet z dawnych lat.

Pamiętaj o tym, by przedmioty stare wymieszać ze współczesnymi. Inaczej twój dom zamieni się w muzeum. Dodatkowa korzyść jest taka, że młodsze przedmioty będą stanowić doskonałe tło dla twoich retroperełek.

Postaw na wzory i kolory. Styl retro dobrze się czuje w towarzystwie odważnych barw, między innymi ocieplających wnętrze odcieni brzoskwini i musztardy. Konieczne będą też wyraziste desenie – w postaci tapet, tkanin czy płytek ceramicznych.