Klimat angielskich wnętrz, sielska francuska prowincja, lawendowa Prowansja, a może po prostu „dobre, bo polskie”? Styl wiejski daje ogromne możliwości aranżacyjne. Tym bardziej w wersji plus, czyli wzbogaconej o wpływy miejskie.

Styl wiejski po angielsku

Wnętrza skromnych cottage i okazałych dworów zachwycają wyposażeniem, kolorami i klimatem zasiedziałej dawności, której na imię Tradycja. Czuje się, że te komody i fotele mają za sobą długą historię, a nowoczesne gusty gospodarzy wyrażają się w prostszym wystroju i ukryciu w szufladach połowy bibelotów. Jednak trzeba pamiętać, że stawiając w mieszkaniu pamiątkowe przedmioty, dzielimy się wspomnieniami, a to najbardziej naturalny sposób wyrażenia własnego stylu i osobistych upodobań.

..  Wnętrza w stylu angielskim – GALERIE ZDJĘĆ >>>

W dzisiejsze czasy estetykę eleganckich wiejskich wnętrz przeniosła walijska projektantka Laura Ashley, która zaczęła działalność od projektowania tkanin ozdobionych motywami kwiatowymi i wzorami zaczerpniętymi ze starych rycin. Mała rodzinna firma rozrosła się w przedsiębiorstwo produkujące ubrania, meble, tkaniny i tapety oraz dodatki do wyposażenia wnętrz. Styl Laury Ashley określa się jako angielski i od 60 lat stroi on wnętrza na całym świecie.

Z Anglii do Prowansji

Powodzeniem cieszy się też styl francuskiej wsi, głównie prowansalskiej. Tym, którzy marzą o stworzeniu podobnego klimatu u siebie, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Ustaw kanapy, fotele, lampy i stoliki, tak by podzielić wnętrze na mniejsze części dające poczucie intymności. Prawdziwy komfort polega na wygodzie i kameralności – tu każdy poczuje się swobodnie. Decydują o tym proste elementy: wygodne meble (stare, z różnych epok), miękkie wzorzyste tkaniny (mile widziane: kwiaty, paski, ptaki, kratki), dobrze przemyślane dodatki i dekoracje. Zawsze masz pod ręką ciepły pled do okrycia nóg, poduszkę do podłożenia pod plecy, filiżankę dobrej herbaty. Dodaj do tego ciepłe światło licznych lamp stojących na komodach i stolikach, blask świec i kominka, zapach kwiatów – to wszystko składa się na niepowtarzalny nastrój najmilszych wiejskich wnętrz.

..  Styl prowansalski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Warto wiedzieć: urządzając swój wiejski dom, pamiętaj, żeby dopasować styl wnętrza do architektury. W chacie z bali nie stawiaj złoconych ludwików. Oczywiście eklektyzm jest tu czymś naturalnym, ale zadbaj o harmonię wszystkich elementów wyposażenia. Są sprzęty uniwersalne, które zawsze dopasują się do otoczenia, jak np. stary skórzany fotel klubowy czy drewniany regał na książki.

cover
Moje Mieszkanie

Styl wiejski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Opracowanie: DD Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY