Ramki i ramy, czyli dekorujemy dom obrazami, grafikami, plakatami oraz zdjęciami

2017-12-19 18:41

Obrazy, plakaty, grafiki, rysunki, zdjęcia… Jak je zawiesić, by najkorzystniej się prezentowały i dodały wnętrzu urody? Oto kilka podpowiedzi!

Spis treści

  1. Domowa galeria krok po kroku
  2. Efekt passe-partout
  3. A może bez ram?

Domowa galeria krok po kroku

Domowa wystawa nie musi składać się z arcydzieł malarstwa. Prace młodych artystów, np. kupione w internetowych galeriach, często za niewielkie sumy (w przyszłości ich wartość może wzrosnąć, kto wie?), reprodukcje dzieł, ale także plakaty, grafiki, ryciny i zdjęcia mogą się stać doskonałą dekoracją wnętrza. Ale warto wiedzieć, że równie ważny jak tematyka jest sposób ich eksponowania.

Najczęstsze błędy? Na przykład wieszanie obrazów zbyt wysoko w stosunku do poziomu wzroku przeciętnego człowieka, eksponowanie pojedynczych małych form na wielkiej ścianie (należy stworzyć z nich kompozycję, która z daleka będzie widziana jako całość, bez wnikania w treść) czy melanż (tematyka, kolorystyka, typ oprawy – należy trzymać się jakiegoś klucza).

..  13 najczęstszych błędów w aranżacji wnętrz. Gdzie się kryją i jak ich uniknąć? >>>

Ciekawie (i nowocześnie) wyglądają obrazy oparte o ścianę. Bezpiecznym rozwiązaniem jest też wieszanie tych z jednej kolekcji w szyku, tworząc podwójne lub potrójne rzędy (to dużo łatwiejsze niż stworzenie nieregularnej kompozycji).

Nasza rada: masz do zawieszenia pojedynczy duży obraz? Wybierz mu wyeksponowane miejsce, np. nad sofą, kominkiem, stołem jadalnianym, komodą czy łóżkiem – wtedy zamocuj go centralnie nad meblem.

Efekt passe-partout

Oprawiając rycinę, fotografię, plakat itp., warto zadbać o passe-partout, czyli karton lub tekturę z wycięciem w środku. Jednobarwny brzeg otaczający np. zdjęcie stanie się dodatkową oprawą uwydatniającą je i przykuwającą uwagę. Najlepiej prezentuje się passe-partout w odcieniu ściany lub zbliżonym albo w jednym z kolorów z ryciny, odcień ramki zaś powinien się od niego różnić.

Warto wiedzieć: wielobarwne wyraziste obrazy wolą jednolite tło – jasne lub ciemne. Jeśli ma być jasne na jasnym lub odwrotnie, zastosuj szerokie kontrastowe passe-partout

A może bez ram?

Nie każdy obraz trzeba oprawiać. Płótno na blejtramie będzie surowsze i nowocześniejsze w wyrazie. Wielkie obrazy, zwłaszcza abstrakcyjne, lepiej wyglądają bez nich. Rama niepotrzebnie je powiększa i zaburza odbiór.