Miejsce pod schodami możemy dyskretnie wkomponować we wnętrze albo przeciwnie – wydobyć je, podkreślając kolorem czy dodatkowym oświetleniem.

Wanga – co to jest i dlaczego jest ważna?

Wanga, inaczej policzek schodów, to belka, na której się one opierają, prostopadła do stopni. Jest wykończona na prosto lub w zęby u dołu balustrady. W kolorze schodów i ściany za nimi sprawi, że staną się lżejsze, a ozdobiona wyróżni się. Można na niej zamontować dwa, trzy kinkiety. Wtedy zacznie wizualnie bardziej przynależeć do pokoju niż samych schodów.

Co można zaaranżować pod schodami?

Przestrzeń pod schodami nie może się zmarnować! Wykorzystaj ją, łącząc funkcjonalność z estetyką. Miejsce to możesz zagospodarować na wiele sposobów. Począwszy od tradycyjnego schowka, kącika TV, do pracy czy czytania, na jadalni kończąc. Oszacuj więc wielkość przestrzeni, zastanów się nad swoimi potrzebami, przyjrzyj się samym schodom i do dzieła!

Szafa pod schodami, a może domowa galeria?

Najprościej jest zrobić szafę czy schowek. Ale uwaga! Zabudowanie tego miejsca, zwłaszcza od A do Z w sposób jednolity, sprawi, że bryła schodów stanie się masywna. Może więc drzwi ażurowe, szklane, lustrzane? A może całość pomalować na odcień o ton ciemniejszy niż schody i ściany? Albo ozdobić galerią obrazów?

..  Szafa do zabudowy krok po kroku – PORADNIK >>>

Przestrzeń pod schodami spójna ze strefą dzienną

Dla odmiany warto przemyśleć wersję otwartą i miejsce pod schodami włączyć do salonu czy holu. Jak? Stawiając tam odpowiedni mebel, lampę, montując lustro… Przestrzeń tę można też przeznaczyć pod akwarium czy terrarium albo oddać we władanie roślinom, a nawet stworzyć minioranżerię (jeśli schody są daleko od okna, trzeba będzie wybrać gatunki cieniolubne i je doświetlać).

Nasz pomysł: ażurowe schody (bez podstopnic) możesz podświetlić taśmami LED. Zamontuj je od spodu na brzegach stopni w specjalnych frezach, które do drewna się przykręca, a do innych materiałów można przykleić klejem montażowym. Dzięki temu zabiegowi schody i miejsce pod nimi będą się prezentować zjawiskowo!