Projektowanie kuchni musi być dobrze zaplanowane. Najważniejsza w kuchni jest ergonomia. To nic innego jak wygoda użytkowania mebli i sprzętów kuchennych ustawionych  w określonej kolejności i konfiguracji. Dzięki niej unikniesz niepotrzebnego dreptania po kuchni. Projekt kuchni musi uwzględniać rozstawienie sprzętów. Wszystko należy ustawić zgodnie z kolejnością czynności wykonywanych podczas gotowania.

Projektowanie kuchni: jak rozstawić meble

Dobry projekt kuchni to prawidłowo rozstawiona zabudowa. Urządzając kuchnię najbliżej drzwi postaw lodówkę, za nią szafkę do wykładania produktów. Następnie zlew i główny blat roboczy o długości około metra, oddzielający go od płyty do gotowania. Za płytą krótki blat służący do odstawiania garnków. Tak należy ulokować sprzęty w pojedynczym ciągu. Przy innym kształcie zabudowy kuchni, z wyspą lub bez niej, trzeba pamiętać, żeby lodówka, zlew i płyta tworzyły trójkąt. Blat roboczy zaplanuj pod oknem - będziesz pracowała w dobrym oświetleniu. Nie zapomnij o montażu reflektorków w tym miejscu, by wieczorem było tu równie jasno. Płyty gazowej, ze względów bezpieczeństwa, nie wolno umieszczać blisko okna. Kuchenia, zarówno wolno stojąca, jak i do zabudowy, nie powinna stać w rogu, bo tracisz w ten sposób jeden blat odstawczy i trudniej manewrować garnkami.

 

Więcej pomysłów na urządzenie kuchni: praktyczne rozwiązania, inspiracje, nowoczesne płyty grzejne - znajdziecie w kwietniowym numerze Mojego Mieszkania.