Gościnna kuchnia

 Gościnna kuchnia

Fot. Materiały prasowe firmy

Spędzamy w niej wiele czasu. To miejsce,gdzie nie tylko gotujemy i spotykamy się z rodziną przy posiłkach. Tu pijemy poranną kawę, wieczorem lubimy pogawędzić z przyjaciółką i znajdujemy chwilę wytchnienia, gdy dzieci już zasną

Jak ją urządzić, aby była wygodna i praktyczna, ale też miała ciepły, rodzinny nastrój? Rustykalny styl wciąż jest niezawodną inspiracją. W dodatku ma on niejedno oblicze. Możemy korzystać z regionalnych tradycji różnych krajów. Nasze przytulne kuchnie będą dzięki temu pięknie się różnić. Wybierając meble, postaw na drewno. Nawet malowane na kolor zachowuje swoje najlepsze cechy. Także w kuchniach wyposażonych w proste, nowoczesne szafki łatwo wygrać sielską nutę akcesoriami i dekoracyjnymi dodatkami, pod warunkiem, że zabudowa jest w naturalnym kolorze drewna. Komponuj wnętrze z różnych elementów, starych i nowych, stylowych i nowoczesnych. Dzięki temu twoja kuchnia będzie niezwykła i inna od wszystkich. Zmienisz ją w najmilsze miejsce na świecie. Sztuka dobierania przedmiotów i zestawiania kolorów okaże się łatwiejsza, niż myślisz, jeśli skorzystasz z naszej podpowiedzi, jakie wybrać materiały wykończeniowe, meble, sprzęt gospodarstwa domowego i dodatki. W poszukiwaniu odpowiedniego AGD przejrzyj ofertę sklepów internetowych. Oszczędzisz czas i znajdziesz tam ceny niższe nawet od tych w marketach z gospodarstwem domowym. Łatwiej ci będzie także porównać funkcje i wzornictwo poszczególnych urządzeń. Postaraj się wygospodarować w kuchni miejsce na stół, choćby najmniejszy (zajrzyj jeszcze raz do naszego przeglądu stołów na str. 74-79). Gdy powiesisz nad nim lampę, stworzysz magiczne miejsce, w którym z upodobaniem będzie przesiadywała rodzina i gdzie będą się gromadzili znajomi podczas przyjęć. Nie zapomnij o radiu z odtwarzaczem CD. Cudownie się gotuje z dobrą muzyką w tle.

 Gościnna kuchnia

IKEA

Fot. IKEA

Podobne meble można zobaczyć w niejednym studiu kuchennym. Ta kuchnia jest jednak wyjątkowa dzięki niezwykłej harmonii i prostocie całej kompozycji. Szafki w jasnym fornirze (górne przeszklone) na tle białych ścian i podłóg wyglądają delikatnie i elegancko. Gigantyczny stalowy okap (110 cm) jak skrzydłami obejmuje znaczną część blatu. Dekoracji prawie żadnych. Wszystko jest tu podporządkowane funkcjonalności. Dla osób ceniących porządek i ład to wymarzony styl. Jasne drewno mebli, z wyraźnym rysunkiem słojów, bawełniany dywanik, świeże zioła w doniczkach urzekają ciepłą naturalnością. Fronty stojących szafek stanowią gładką płaszczyznę podzieloną poziomym rytmem szuflad. Nasze propozycje na wyposażenie kuchni dokładnie trafiają w kolorystykę, materiały i styl prezentowanego wnętrza. AGD i dodatki są ze stali, chłodnej, ale jakże praktycznej i niezniszczalnej. Fronty szafek jasne, do wyboru z drewna klonowego lub jesionu. Zwróć uwagę na stojak do wina z giętej sklejki, o miło zaokrąglonym kształcie kontrastującym z kanciastymi formami innych przedmiotów w tej kuchni.

 Gościnna kuchnia

Avellana

Fot. Avellana

Ciemne drewno, ciężkie formy mebli przywodzą na myśl wiejską kuchnię, ale inspirowaną tradycją raczej wnętrz niemieckich niż polskich. Powszechnie się podoba dzięki okazałości i wrażeniu solidności – takiej na całe życie. Ma mnóstwo zalet dotyczących funkcjonalności i pakowności potężnych szafek i jedną wadę: dobrze się prezentuje tylko w dużym pomieszczeniu. Tak więc jeśli masz sporą kuchnię, jest to propozycja dla ciebie. Szafki kuchenne nie muszą być z drogiego, litego drewna, ale jeżeli marzy ci się prawdziwy kredens, przygotuj się na wydatek, chyba że znajdziesz coś atrakcyjnego na targu staroci. Kuchnię w takim stylu możesz skomponować z różnych sprzętów, wystarczy, że będą w ciemnym kolorze. Przyda się coś kolonialnego, orientalnego lub nowoczesnego, mogą to być półka, krzesła lub wolno stojąca szafka. Ciemny masyw mebli warto przełamać jasnym kolorem ścian, kafelków lub blatów. Odpowiedni będzie tu duży okap z czaszą pokrytą tynkiem, a także odchodzące w zapomnienie emaliowane garnki czy zastawa w naiwne kwiatowe wzorki. Elementy metalowe – relingi, uchwyty i oprawy lamp – powinny być w kolorze mosiądzu. Podkreślą styl kuchni. Nowoczesne urządzenia ze stali i akcesoria z plastiku lepiej schowaj w szafce.

Gościnna kuchnia

O niezwykłości tej kuchni zdecydowała dekoracja z talerzy i kubków oraz białe kafelki ułożone w cegiełkę.

Gościnna kuchnia

Taka jasna, drewniana zabudowa jest wdzięczna do aranżacji. Pasują do niej dodatki w każdym stylu.

Wygodnie na co dzień

Od tego, jak zaplanujemy ustawienie mebli i urządzeń, zależy komfort pracy w kuchni.

  • Ciąg roboczy. Jeżeli meble i sprzęt są rozmieszczone w jednej linii, urządzenia powinny stać w następującej kolejności: lodówka, zlew, płyta do gotowania – rozdzielone blatami. Gdy zabudowa ma kształt litery L albo U, pamiętaj o zasadzie trójkąta ergonomicznego: linie wytyczone między tymi trzema sprzętami tworzą trójkąt, którego boki powinny być jak najkrótsze.
  • Przechowywanie. Aby zmieścić jak najwięcej, wybierz szafki z koszami obrotowymi lub systemy magic corner umożliwiające pełne wykorzystanie narożników. Zamiast zwykłych szafek z półkami kup szafki z szufladami, bo dostęp do ich zawartości jest łatwiejszy. Atrakcyjnym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce jest też szafa cargo, czyli kilka metalowych koszyków ukrytych za wspólnym frontem, które wysuwa się jednym ruchem ręki.  Dobrze pasuje do wysokiej zabudowy, np. obok lodówki.
  • Oświetlenie. Pod półkami i wiszącymi szafkami zainstaluj świetlówki lub halogeny, które dobrze oświetlą blat roboczy. Nad stołem dla dobrego nastroju przy wieczornych posiłkach powieś lampę z kloszem dającą ciepłe światło.
Ocena: 0
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY