Paski i pasy: motyw dekoracyjny zawsze na topie. Jak wykorzystać je we wnętrzach?

Paski i pasy na ścianie czy tkaninie jako dekoracja wnętrz potrafią dokonać cudów. Aranżacja z pasiastą tapetą lub zasłoną w pasy może skutecznie obniżyć albo podwyższyć pokój, dodać mu charakteru. Z kolei kanapa obita pasiastą tkaniną nigdy nie będzie nijaka. Sprawdź, jak można wprowadzać paski we wnętrzach – na dużych powierzchniach albo w detalach.

Paski we wnętrzach
Paski we wnętrzach
Paski we wnętrzach
Paski we wnętrzach
Paski we wnętrzach

Aranżacja wnętrz w pasiaste wzory jest niezwykle dekoracyjna. Paski wąskie, szerokie, monochromatyczne, kontrastowe – zawsze zdobią i „podkręcają” wystrój wnętrz. Dekoracja wnętrz z takim wzorem jest ponadczasowa. Paski pasują bowiem do różnych stylów. W mieszkaniu, gdzie dominują klasyczne meble, świetnie sprawdzą się tapety i tkaniny obiciowe w delikatne paski, czasem łączone z kwiatowym wzorkiem. Nowoczesna aranżacja wnętrz to domena szerokich, zdecydowanych pasów. Stosowanie tego wzoru jest łatwe, jeśli łączysz go z gładką płaszczyzną koloru.

Pasy pionowe czy poziome?

Pionowe paski, zwłaszcza na ścianie, wprowadzają do aranżacji odrobinę szyku, ale też dynamiki. Warto więc wykorzystywać je w pomieszczeniach, w których wiele się dzieje: pokoju dziennym albo pokoju dziecka. Pionowe pasy mają też tę cenną właściwość, że optycznie podwyższają wnętrze, dlatego stanowią doskonały wybór w niskich pomieszczeniach.

Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Poziome paski zaś zapewniają efekt ładu i harmonii, pozwalają się lepiej zrelaksować. Polecamy je zatem do sypialni czy łazienki. W przeciwieństwie do pasków pionowych optycznie obniżają oraz poszerzają wnętrze. Dlatego w długim i wąskim pomieszczeniu warto je stosować na krótszej ścianie, tak by sprytnie poprawić proporcje wnętrza.

Paski, czyli klasyczny motyw dekoracyjny

Motyw pasków jest tak stary jak świat. Niemal od zawsze tkano ozdobne materie w pasy. Klasyczne aranżacje wnętrz także chętnie zdobiono takimi tapetami i tkaninami. W angielskim i francuskim stylu paski łączy się z motywami kwiatowymi, girlandami, medalionami, w jednym wzorze zestawia się ich różne szerokości. Kolory w aranżacji wnętrz są delikatne, bez ostrych kontrastów.

Paski dla odważnych: meble i ściany w paski

Paski we wnętrzach zastosowane na dużej powierzchni stają się wyrazistym elementem wystroju, który od razu rzuca się w oczy. Dlatego stanowią wybór dla odważnych! Najprostszym, a zarazem najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie tego motywu dekoracyjnego jest tapeta w paski. Jeśli jednak ktoś lubi malować i majsterkować, może się pokusić o samodzielne namalowanie pasów na ścianie.

 Motyw dekoracyjny paski

Paski na ścianie w duecie z klasycznym ornamentem

Fot. agencjafree/living4media

Inne rozwiązanie to meble obite tkaninami w paski. Taki dekor najczęściej gości na sofach i fotelach. Sofa w paski nadaje ton aranżacji salonu, warto więc wybierać ją z dużą uwagą, by wystrój był harmonijny. Jeśli takie rozwiązanie wydaje się za dużym ryzykiem, do stonowanego kolorystycznie kompletu mebli dobierzmy jeden fotel w paski.

Nie przegap: Piękne i praktyczne meble - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Paskami można też samodzielnie ozdobić inne meble, zwłaszcza szafy i komody. Wystarczy nakleić na nie kawałki pasiastej tapety albo specjalne naklejki z paskami. W ten sposób można zresztą odnowić meble, które już się opatrzyły.

Zobacz też: Jak odnowić szafę? >>>

Paski w dodatkach: szybka metamorfoza wnętrza

Wielokolorowe albo dwubarwne paski to świetny sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Wystarczy wykorzystać do tego dodatki:

Tkaniny w paski: koce, narzuty, poszewki na poduszki, makatki.

Zasłony w paski: dynamiczna, szykowna, dekoracyjna oprawa okien.

Pojemniki, organizery i skrzynki: praktyczne dekoracje, które pozwalają zaprowadzić porządek wśród drobiazgów.

Grafiki: w całości lub częściowo pokryte paskami. Mogą to być rysunki czy nowoczesne plakaty.

Paski we wnętrzach: nasze pomysły

Jedną ścianę oklej tapetą w szerokie pasy, na jej tle postaw gładką kanapę z poduszkami w rozmaite paseczki. Rewelacyjna aranżacja wnętrz to zestawienie pasów z motywami roślinnymi albo np. powiększonym wzorem koronki. Pamiętaj, żeby wybierać paski dość szerokie, czyli takie, które są widoczne z pewnej odległości. Wzór w delikatne linie, prześliczny z bliska, będzie nieczytelny z daleka. Tego samego pasiastego wzoru (tapety, tkaniny) dla urozmaicenia możesz użyć w pionie, a obok w poziomie.

Efektowne dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Tapeta w paski to tylko jedna z opcji na ciekawe ozdobienie ścian. Więcej inspiracji znajdziesz w galeriach zdjęć.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek

POLECANE ARTYKUŁY