Projekt kuchni to także rozmieszczenie i wyposażenie szafek kuchennych. Zastanawiając się jak urządzić kuchnię, pamiętaj że zabudowa kuchenna wpływa na utrzymanie porządku w kuchni. Jeśli urządzamy kuchnię i zależy nam na dobrej organizacji miejsca pracy, wydzielmy trzy strefy: gotowania, zmywania oraz przechowywania. W każdej trzymajmy odpowiednią grupę przedmiotów, wyposażmy je w akcesoria kuchenne ułatwiające pracę.

Jak urządzić kuchnię: szafki kuchenne

Na garnki zarezerwujmy głęboką, najlepiej podblatową, szafkę nieopodal zlewu i piekarnika. Umieśćmy je np. w szufladach różniących się wysokością lub w cargo (wysuwanych koszach czy półkach). Decydując się na drugie rozwiązanie, sprawdźmy udźwig półek. Wybierajmy tylko te, które wytrzymują obciążenie 20 kg, wykonane są z mocnych nierdzewnych materiałów, w pełni się wysuwają i lekko „chodzą”. Zastawę stołową wygodniej jest trzymać w szafkach nad blatem.

Jak urządzić kuchnię: półki kuchenne

Półki kuchenne są nieodzowne. Dzięki nim mamy wszystko pod ręką i w zasięgu wzroku. Nie tracimy czasu na przeszukiwanie szafek. Po potrzebne naczynie czy narzędzie sięgamy niemal w ciemno, nie przerywając gotowania. Oprócz praktycznych półki kuchenne pełnią też funkcje dekoracyjne. Można na nich wyeksponować ładną zastawę czy dizajnerskie akcesoria. Kuchnia stanie się przytulna i zyska indywidualny charakter. Pamiętajmy, że na półkach trudno cokolwiek ukryć, zwłaszcza kurz i bałagan. Dlatego trzeba mieć je ciągle pod kontrolą. Otwarte górne półki dodają kuchni lekkości. Aby wzmocnić ten efekt, można je zamontować tak, by minimalnie odstawały od ściany, i podświetlić ich tylną krawędź. Będą sprawiały wrażenie zawieszonych w powietrzu.