Projekt kuchni. Oświetlenie od kuchni

2012-01-12 11:28

Podpowiadamy jak oświetlić kuchnie, by dobrze się w nich pracowało i było miło. Projekt kuchni musi uwzględniać wybór lamp. Dobór oświetlenia w kuchni nie może być kwestią przypadku. Halogeny, LED-y, lampy podsufitowe. Które wybrać i gdzie je rozmieścić w kuchni, by ułatwić sobie gotowanie, stworzyć miły nastrój przy stole? Radzimy i służymy inspiracjami.

Projekt kuchni musi uwzględniać wybór oświetlenia. Oświetlenie w kuchni jest bardzo ważne. W końcu tutaj przygotowujemy posiłki, posługujemy się ostrymi narzędziami - światło powinno ułatwiać nam prace kuchenne. Oprawy lamp do kuchni powinny się różnić kształtem, wielkością oraz materiałem. Dzięki temu aranżacja kuchni stanie się ciekawsza, nie będzie przypominać laboratorium.

Aranżacja kuchni: wybieramy oświetlenie

Jeśli nasza kuchnia to serce domu i miejsce spotkań przy rodzinnym stole, tym bardziej powinniśmy zainwestować w lampy, które stworzą przytulną atmosferę, dodadzą wnętrzu kuchni blasku. Im więcej punktów świetlnych zaplanujesz w kuchni, tym lepiej. Nie obawiaj się w aranżacji kuchni stylistycznego chaosu, przecież nie będziesz zapalać wszystkich lamp naraz. Wybierając oświetlenie do kuchni zwróć uwagę na szczegóły, m.in. sposób podłączenia lampek (przewody prowadź z dala od źródeł ciepła i wody, ukryj je za szafkami lub wybierz zasilanie bezprzewodowe). Dostosuj jasność do konkretnego miejsca. Nad blatem i zlewozmywakiem potrzebujesz jasnego, skupionego światła, z kolei nad górnymi szafkami wystarczy ci delikatne, rozproszone.

Oświetlenie kuchni: dobry projekt kuchni

W dużej kuchni (zwłaszcza połączonej z salonem lub jadalnią) warto stworzyć kilka stref światła:
1. oświetlenie nad półwyspem lub wyspą,
2. oświetlenie przy okapie,
3. oświetlenie nad otwartymi półkami w szafkach wiszących,
4. oświetlenie nad ciągiem roboczym,
5. oświetlenie nad stołem.