Wybierając nową baterię kuchenną, zwróć przede wszystkim uwagę na jej jakość. Przed kupnem baterii sprawdź, z jakich materiałów jest wykonana. Czy na pewno ze stali szlachetnej? Ma atesty? Jej powłoka jest jednolita? Elementy do siebie pasują? Upewnij się, że ma głowicę ceramiczną, znacznie trwalszą od uszczelkowej. Weź pod lupę gwarancję oraz serwis (gdzie się znajduje, jakie są warunki naprawy). Im dłuższy okres gwarancyjny, tym większe przekonanie producenta o niezawodności baterii.

Funkcje baterii kuchennej

Obrotowa i wyciągana wylewka ułatwia nalewanie wody do garnków. Strumień natryskowy przydaje się do mycia liści sałaty i delikatnych produktów. Jeśli zależy ci na mniejszym zużyciu wody, wybierz baterię z napowietrzaczem strumienia (perlatorem lub aeratorem), z jednouchwytowym mieszaczem czy dwustopniową dźwignią (chroni przed pełnym otwarciem strumienia). A może potrzebujesz kranu pod okno, chowanego w blat?

Rozmiar i kształt baterii kuchennej

Baterię kuchenną warto dopasować do zwyczajów kuchennych. Jeśli używasz kranu głównie do płukania rąk, wystarczy ci niska bateria. Często nalewasz wodę do garnków lub wazonów? Zamontuj wyższą albo wyciąganą wylewkę. Zlewozmywak znajduje się na wyspie z płytą grzewczą? Tu sprawdzi się kran z pełnym obrotem 360°. Uważasz, że nieużywany kran zajmuje niepotrzebnie przestrzeń? Proponujemy składany model ( np. Franke Tetris).