Wiosna to dobry czas na gruntowne porządki w domu. Podpowiadamy jak sprzątać mieszkanie szybko i skutecznie.

Sprzątanie domu: czyścimy podłogi

Panele laminowane należy chronić przed wilgocią i ostrymi przedmiotami. Do odkurzania używaj odkurzacza ze specjalną miękką szczotką. Panele należy przecierać dobrze odciśniętym mopem, zwilżonym wodą z dodatkiem specjalnego detergentu (uważaj, żeby nie zawierał mydła czy wosku - ryzyko smug). Do zadań specjalnych przyda się benzyna ekstrakcyjna - usunie z podłogi np. pastę do butów.

Dywany i wykładziny należy regularnie odkurzać. Co jakiś czas spryskaj powierzchnię specjalną pianką do dywanów lub posyp szybko działającym środkiem czyszczącym.

Pamiętaj o tym, że drewno nie znosi wilgoci. Do czyszczenia podłogi drewnianej używaj środków z woskami i polimerami, które zapobiegają szarzeniu się desek.

Zadbaj również o płytki gresowe - częste odkurzanie zapobiega rysowaniu i matowieniu. Przecieraj płytki rozcieńczonymi w wodzie preparatami do gresów.

Sprzątanie domu: pielęgnacja mebli

Meble drewniane i fornirowane należu odkurzać suchą miękką szmatką oraz pielęgnować specjalnymi preparatami do drewna. Tworzą one specjalną warstwę zabezpieczającą przed zarysowaniami i wilgocią. Pamiętaj też, by nie stawiać na drewnianych powierzchniach gorących przedmiotów i nie ustawiać mebli blisko kaloryferów i kominka - ciepło powoduje trwałe odkształcenia.

Sprawdź: jak pozbyć się śladów krążków z drewnianego blatu >>>

Sprzęty wiklinowe przecieraj na sucho i pielęgnuj środkami ochronnymi zapobiegającymi osadzaniu się kurzu. Polecamy szczególnie preparaty, które nie zawierają alkoholu metylowego i metoksyizopropanolu, ponieważ związki te mogą powodować bóle i zawroty głowy.

Sprzątanie domu: mycie okien

Co zrobić, by okna były czyste i bez smug? Umyj je specjalną myjką lub miękką szmatką nasączoną gorącą wodą i środkiem do mycia okien. Następnie przetrzyj je wodą z octem - sprawi, że szyby będą lśniące - i dokładnie wytrzyj do sucha. Pamiętaj również o wyczyszczeniu ram i parapetów.

Sprzątanie domu: porządki w kuchni

Lodówkę najlepiej myć mokrą ściereczką z octem, pamiętając szczególnie o uszczelkach. Zlewozmywak przecieraj środkiem do czyszczenia stali szlachetnej, a od czasu do czasu umyj go wodą z octem. Uważaj, żeby nie stosować do tego druciaków, tylko miękką gąbkę. Żeby odświeżyć mikrofalówkę, wstaw do niej ceramiczne naczynie z wodą i kawałkami cytryny. Gotuj chwilę, aż powstanie gęsta para, a następnie wyłącz kuchenkę i przetrzyj ją szmatką. Chcesz pozbyć się szarego nalotu ze srebrnych i mosiężnych przedmiotów? Wystarczy, że rozpuścisz 1/2 łyżeczki kryształków kwasku w szklance wody. Zanurz w roztworze bawełnianą ścierkę, zawiń w nią przedmioty i pozostaw na dwie godziny. Następnie umyj, będą jak nowe. Przypalony tłuszcz i lepki brud na płytach kuchennych i okapach usuniesz z pomocą specjalnych odtłuszczających preparatów.

Sprzątanie domu: porządki w łazience

Przywrócisz blask swoim płytkom łazienkowym, jeśli przetrzesz je gąbką zwilżoną wodą z octem (4 łyżki na 2 l wody). Zadbaj też o fugi - nałóż na nie papkę z wody i sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia. W podobny sposób możesz pozbyć się osadów z kabiny prysznicowej. Ceramiczną umywalkę spryskaj sprayem do łazienek (stosowanie ostrych myjek i żrących detergentów spowoduje zmatowienie powłoki zapewniającej połysk). Wapienny osad z baterii usuniesz płynnym odkamieniaczem. Żeby odświeżyć wannę napełnij ją bardzo gorącą wodą z dodatkiem 3 szklanek octu i pozostaw na 2-3 godziny. W podobny sposób można wyczyścić brudny sedes (wlej do niego 1/2 szklanki octu, pozostaw na noc, a rano wyszoruj szczotką i spłucz wodą). Zwróć też uwagę na lustra - blask przywróci im płyn do mycia szyb.