Segregacja śmieci. Czy wiesz jak segregować odpady?

Jak segregować śmieci w domu? Prawidłowa segregacja odpadów to dziś konieczność. Radzimy, jak dobrze segregować odpady, co zrobić z kartonem po mleku, a co z butelkami. Kuchnia i wygodne rozwiązania, czyli wybieramy segregator na odpady.

segregacja-odpadów-pojemniki
segregacja-odpadów-pojemniki
segregacja-odpadów-pojemniki
segregacja-odpadów-pojemniki
segregacja-odpadów-pojemniki

W jaki sposób ułatwić sobie segregowanie odpadów? Codziennie wytwarzamy ogromne ilości różnego rodzaju śmieci, co wymaga częstego korzystania z koszy. Jeśli mają one w pełni spełniać swoje wymagania, powinny zapewniać szybki dostęp, niekłopotliwe opróżnianie oraz łatwe czyszczenie. Jeśli zastanawiasz się jak segregować odpady, zobacz funkcjonalne rozwiązania do mieszkania i kuchni. Z nimi segregacji śmieci będzie prosta.

Jak segregować odpady: wybieramy segregator na śmieci

Segregator na odpady powinien być idealnie dopasowany do naszej kuchni, nie może  także przeszkadzać w poruszaniu się po niej. Nowoczesne segregatory nie tylko spełniają te wymagania, ale także dają możliwość bieżącego sortowania odpadów. Statystyczny Polak w ciągu roku wytwarza około 360 kg odpadów, co przy trzyosobowej rodzinie daje już ponad tonę.  Większość śmieci stanowią opakowania po produktach spożywczych: butelki po napojach, kartoniki po sokach, kubeczki po jogurtach, puszki czy słoiki. Sporą część stanowią odpadki organiczne powstające podczas przygotowywania posiłków i  resztki jedzenia.
Wszystkich tych śmieci trzeba się pozbyć w sposób ekologiczny, higieniczny, ekonomiczny i zgodny z przepisami.  Świadomość ekologiczna społeczeństwa jest coraz większa, szczególnie duży nacisk kładzie się na świadomą segregację odpadów. Z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań i akcesoriów, segregowanie śmieci może być łatwe i wygodne, nie musi odbywać się kosztem tak cennej w kuchni przestrzeni. Coraz częściej rezygnujemy więc  z tradycyjnego wiaderka wstawianego do szafki zlewozmywakowej na rzecz nowoczesnego systemu segregacji opadów. Do dyspozycji mamy zazwyczaj od dwóch do czterech pojemników na różnego rodzaju odpady.

Kosze do segregacji

Kosz może mieć formę szuflady, do której wstawiane są pojemniki, a pokrywa mocowana do boków szafki spełnia dodatkowo funkcję półki.

Kosze mogą być także przymocowane do frontu i osadzone na prowadnicach. Niekiedy dostęp możemy uzyskać przez naciśnięcie pedału,  a wbudowane hamulce pozwalają na  zatrzymanie kosza w dowolnej pozycji. Dodatkowym wyposażeniem może być torba wielokrotnego użytku do zbierania makulatury czy plastiku.

Dostępne są także tradycyjne kosze wieszane na ścianie szafki. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów nowe kosze są estetyczne i wyjątkowo funkcjonalne. Podczas otwierania frontu pokrywa automatycznie się unosi a pojemnik wysuwa.

W naszych domach duży problem stanowią odpadki organiczne.  Warto przeznaczyć na nie oddzielny, niezbyt duży pojemnik zaopatrzony w pokrywę, który będziemy często opróżniać.

Praktycznym, choć jeszcze rzadko spotykanym rozwiązaniem jest umieszczenie na blacie wbudowanego pojemnika, wykończonego pierścieniem ze stali nierdzewnej i szczelnie zamykaną pokrywą. W ten sposób odpadki trafiają od razu do kosza bez konieczności  otwierania szafki.

Systemy segregacji śmieci stają się standardem wyposażenia każdej kuchni, dlatego warto jest,  już na etapie projektowania, zaplanować optymalne rozwiązania segregacji odpadów. Także w trakcie użytkowania, kiedy nie planujemy remontu kuchni, możemy ja doposażyć w niezbędne i funkcjonalne systemy segregacji.

Więcej rozwiązań na www.peka.pl

 peka-logo
Ocena: 0
Tekst: materiały Peka Zdjęcia: materiały Peka

POLECANE ARTYKUŁY