Rośliny doniczkowe mogą być niebezpieczne

 Kwiaty doniczkowe

Liście diffenbachii (występujące w niej związki mogą powodować obrzęk języka i gardła) i sansewerii oraz proste doniczki doskonale się komponują z abstrakcją w tle.

Fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Kwiaty doniczkowe to sam urok i wdzięk. Rośliny w mieszkaniu polepszają mikroklimat, sprawiają, że wnętrze ożywa i staje się przyjazne. Ale niektóre kwiaty doniczkowe są niebezpieczne i trujące. Warto je poznać, by w pełni cieszyć się obecnością ulubionych roślin.

To nie mit: popularne rośliny doniczkowe mogą wywołać komplikacje zdrowotne, nawet poważne. Powodem tego są substancje chemiczne zawarte m.in. w ich soku. Nie dajmy się jednak zwariować - każdego dnia mamy kontakt z o wiele bardziej niebezpiecznymi związkami, jak choćby tymi zawartymi w środkach czystości - i nie pozbywajmy się roślin z czarnej listy. Po prostu bądźmy ostrożni w styczności z nimi. To wystarczy.

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 5315

Dekoracyjna hoja - jest wiele jej odmian, o liściach sporych albo drobnych, o kwiatach białych lub różowych (cecha wspólna: związki zawarte w soku mogą powodować bóle i zawroty głowy; kwiaty - także alergię). Urodę hoi podkreślimy, eksponując ją pojedynczo, w jednobarwnej doniczce, w otoczeniu innych roślin o równie subtelnych kwiatach i w sąsiedztwie prostych w formie przedmiotów, np. świec.

3 zasady bezpieczeństwa

  • Unikajmy kontaktu z sokiem roślin, przede wszystkim chrońmy przed nim śluzówkę jamy ustnej i oczu. Pamiętajmy o rękawiczkach ochronnych podczas pielęgnacji kwiatów, zwłaszcza cięcia łodyg.
  • Ustawmy doniczki poza zasięgiem dzieci, kotów i psów, by nie mogły zjeść kawałka pędu czy liścia.
  • Myjmy ręce po podlewaniu lub czyszczeniu kwiatów.
Rośliny doniczkowe

Efektowny pokrój odmiany ołówkowej (jej sok, jak i innych wilczomleczy, np. poinsecji i krotona, może m.in. podrażnić skórę, wywołać łzawienie) zyskał na tle stonowanej tapety.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5315

Na tle wszechobecnej bieli i prostych mebli - okazała monstera (w jej soku krąży substancja podrażniająca skórę i śluzówki).

Ocena: 2
Tekst: Dorota Jaworska Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

POLECANE ARTYKUŁY