Dobór odpowiedniej farby

Najpierw zastanów się  nad kolorem i dopasuj rodzaj farby do wnętrza. Nie każda farba nadaje się do salonu, ale może sprawdzić się np. w kuchni czy łazience. Oblicz, ile jej potrzebujesz. Zmierz powierzchnię ścian i sufitu. Kupując farbę, sprawdź  jej wydajność. Porównaj ją z  powierzchnią mieszkania i nie zapomnij wziąć trochę zapasu.

Akcesoria malarskie

Sama farba to nie wszystko. Potrzebne są również akcesoria niezbędne do pracy. Przygotuj taśmę do osłonięcia framug, wyznaczenia linii pod sufitem. Spraw sobie pędzle, wałki lub zestaw do malowania natryskowego. Wałek teleskopowy (z wysięgnikiem) i pistolet natryskowy przydadzą się do dużych powierzchni. Pędzel i wałek na krótkiej rączce – do mniejszych. Do farb rozpuszczalnikowych wybierz wałek z naturalnego włosia. Do pozostałych ze sztucznego materiału. Gdy ściany są szorstkie, lepiej sprawdzi się wałek o dłuższym runie (farba dotrze w każde zagłębienie). Gdy gładkie – z krótszym.

Dopasowanie farby do wnętrza

Do wnętrz o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka, nadają się farby lateksowe. Chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu, mikroorganizmów. Można je zmywać.
W korytarzach, pokojach dziecięcych i wnętrzach intensywnie eksploatowanych najlepiej radzą sobie farby ceramiczne, wyjątkowo odporne na szorowanie. Szukając trwałej farby, zwróć uwagę na klasę zmywalności. Wybieraj tylko klasę 1 według normy PN-EN 13300. Po 200 cyklach szorowania ściera się zaledwie 2–5 mikrometrów. Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne są unowocześnionymi wersjami farb akrylowych – wodorozcieńczalnych, oddychających, idealnych do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych.

Odpowiednia farba do powierzchni ściany

Na matowej ścianie bardziej widać zabrudzenia. Zupełnie odwrotnie niż na tej z połyskiem. Jeśli nie przepadasz za świetlistymi refleksami, postaw na półmat, np. farbę lateksową.

Farby do cegły

Zanim pokryjesz ceglaną ścianę farbą, uzupełnij ubytki zaprawą i pozostaw do wyschnięcia. Całą powierzchnię pokryj gruntem, który ujednolici chłonność podłoża. Poczekaj aż wyschnie i połóż farbę. Do pokrycia szczelin użyj cienkiego pędzelka.

Przygotowanie ściany

Ściana do malowania powinna być czysta, sucha, pozbawiona pyłu, w miarę możliwości gładka. Jeśli podłoże nie było wcześniej malowane, tynk gipsowy (gładź) i płytę z gipso -kartonu pokryj najpierw gruntem (zniweluje chłonność i pył na podłożu). Płytę po wyschnięciu dodatkowo pociągnij białą farbą podkładową. Dopiero później użyj farby „docelowej”.

Sposób na tapetę

Jeśli stara tapeta mocno się trzyma, nie musisz jej zrywać. Przed malowaniem właściwym pociągnij ją tylko białą farbą podkładową. Tak samo zrób w przypadku ściany w ciemniejszym kolorze. Jeśli jesteś przywiązany do tapet w swoich domu, ale nie lubisz kiedy widoczne są na niej przerwy lub gdy gdzieniegdzie się odkleja? Rozwiązaniem może być pomalowanie ściany w pionowe pasy zróżnicowane kolorem i rozmiarem. Aby wykonać taki wzór, musisz równo nakleić taśmy malarskie na ścianę, zamalować farbą co drugi pas, po czym odkleić taśmy. Gdy kolorowe pasy dobrze wyschną, przyklej taśmy wzdłuż ich lewej i prawej krawędzi. Pomaluj pozostałe pola.

Malowanie sufitu

Na ściany wybieramy często inny kolor niż na sufit. Na jakiej wysokości połączyć obie płaszczyzny? Gdy pomieszczenie jest wysokie, możesz zostawić grubszy biały pas pod sufitem (wnętrze optycznie się obniży, nabierze elegancji), a gdy niskie – jak najcieńszy (sufit się oddali).

Zaszalej z kolorami

Utarło się, że sufit najlepiej prezentuje się w bieli. A może warto odwrócić kolorystykę do góry nogami i zaszaleć z kolorami? Pomaluj sufit na barwę nieba, a ściany pozostaw białe. Dodatkowo aby powiększyć optycznie przestrzeń zastosuj biel również na podłodze. Zróżnicowanie kolorystyczne ścian to również dobry pomysł zarówno w dużym, jak i w małym pokoju. Pomaga wyodrębnić rejony wnętrza, np. kącik muzyczny czy sypialny.